skip to Main Content

137 Sjednica VMBiH 28 03 18 001

BOLJA ZAŠTITA DEPONENATA

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog zakona o osiguranju depozita u bankama Bosne i Hercegovine, koji je predložio Upravni odbor Agencije za osiguranje depozita, u čijem su sastavu državni i entitetski ministri finansija i guverner Centralne banke BiH.

Ovo je jedan iz seta od pet reformskih zakona kojim se unapređuje finansijska stabilnost u Bosni i Hercegovini. Istovremeno se jača transparentnost i vrši usklađivanje ovog zakona sa odgovarajućim direktivama Evropske unije.

Novim zakonom omogućena je bolja zaštita deponenata prilikom transformacije banaka u BiH te je uvedena mogućnost restrukturiranja banaka. Propisano je da banke koje dobiju dozvolu za rad od entitetskih agencija za bankarstvo automatski ulaze u proces osiguranja depozita.

Prijedlog zakona bit će upućen Parlamentarnoj skupštini na razmatranje po skraćenoj proceduri.

 

VMBiH OSIGURAO 11 MILIONA KM ZA GP BRATUNAC – LJUBOVIJA, UIO DOBIJA PRAVO GRAĐENJA  

Vijeće ministara BiH dalo je saglasnost Upravi za indirektno oporezivanje BiH za potpisivanje Ugovora o pravu građenja s Vladom Republike Srpske u cilju izgradnje graničnog prijelaza Bratunac – Ljubovija uz obavezu dostavljanja Vijeću ministara BiH kompletne prateće dokumentacije.

Ovim ugovorom Uprava za indirektno oporezivanje dobija pravo građenja bez naknade na graničnom prijelazu Bratunac – Ljubovija na period dok postoji njena potreba za objektima na zajedničkom graničnom prijelazu Bosne i Hercegovine i Republike Srbije.

Na ovaj način riješeno je jedno od važnih pitanja za nastavak realizacije ovog projekta koji od početka ima bezuvjetnu podršku Vijeća ministara BiH.

U prilog tome ide činjenica da je Vijeće ministara BiH osiguralo 11 miliona KM za izgradnju ovog graničnog prijelaza, a prethodno je sa Vladom Republike Srbije potpisan Sporazum o izgradnji međudržavnog mosta preko rijeke Drine s pratećim putnim objektima na lokaciji Bratunac – Ljubovija.

Vijeće ministara još jednom iskazuje opredjeljenje za potpuno provođenje sporazuma o graničnim prijelazima i pograničnom saobraćaju s Republikom Srbijom te će Ministarstvo sigurnosti BiH ponovo od nadležnih organa Republike Srbije zatražiti da imenuju predstavnike u zajedničku komisiju za provođenje ovih sporazuma.

 

ZA IZGRADNJU DIONICE MOSTAR JUG NA KORIDORU Vc OSIGURANO 100 MILIONA EURA   

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog ugovora o finansiranju (Koridor Vc Mostar Jug) između Bosne i Hercegovine i Evropske investicijske banke (EIB), vrijedan 100 miliona eura. 

Sredstva su namijenjena izgradnji nove dionice autoputa duge 20,9 km, uključujući tri poddionice, i to Buna – Počitelj, Tunel Kvanj – Buna i Mostar Jug – Tunel Kvanj.

Nova cesta se nalazi u Hercegovačko-neretvanskom kantonu i dio je Panevropskog koridora Vc koji povezuje Mađarsku i istočnu Hrvatsku sa BiH i Jadranskim morem u području Luke Ploče.

Riječ je o kreditu alociranom na Federaciju BiH, s rokom otplate od 25 godina, uključujući šest godina grejs perioda.

Ukupno procijenjeni troškovi projekta su 227 miliona eura, od čega  je kredit EIB-a 100 miliona eura, kredit Evropske banke za obnovu i razvoj 60 miliona eura, investicijski grant WBIF-a 39 miliona eura i vlastita sredstva promotora (Federacija BiH i JP Autoceste FBiH) 28 miliona eura.

Prijedlog sporazuma sa Osnovama za njegovo zaključivanje bit će dostavljen Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika je predložen ministar finansija i trezora.

 

UNAPREĐENJE SARADNJE U OBLASTI  GRANICE IZMEĐU BiH, CRNE GORE I SRBIJE

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog osnova za vođenje pregovora i zaključivanje Protokola o određivanju tromeđne granične tačke između Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Srbije. 

Tromeđa je zajednička tačka granice katastarskih općina: Sočiće (Republika Srbija), Poblaće (Crna Gora) i Đakovići /Zaborak/ (Bosna i Hercegovina), koja se nalazi u mjestu zvanom Zelena Glava, gdje će biti postavljena odgovarajuća tromeđna granična oznaka.

Podsjećamo da su Bosna i Hercegovina i Crna Gora ranije potpisale Ugovor o državnoj granici, dok ugovor o granici između Bosne i Hercegovine i Republike Srbije nije potpisan.

Ministarstvo civilnih poslova dostavit će Prijedlog osnova Predsjedništvu BiH, a za bh. potpisnika predložen je predsjedavajući Državne komisije za granicu.

 

IZVOZ U PROŠLOJ GODINI PREMAŠIO 11 MILIJARDI KM I POVEĆAN ZA 17 % 

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, usvojilo je Analizu vanjskotrgovinske razmjene Bosne i Hercegovine za 2017. godinu u kojoj se navodi da je izvoz veći od  11 milijardi KM i povećan je 17 posto u odnosu na godinu ranije. 

Ukupan obim vanjskotrgovinske razmjene u prošloj godini iznosio je 29,19 milijardi KM i povećan je za 14 posto u odnosu na godinu ranije. Porastao je i uvoz robe za 12 posto i iznosio je 18,13  milijardi KM. Pokrivenost uvoza izvozom porasla je za tri posto u odnosu na prethodnu godinu i sada iznosi 61 posto.

Posmatrano po geografskoj strukturi, Evropska unija (EU) je i dalje glavni vanjskotrgovinski partner i u ukupnom obimu robne razmjene učestvuje sa 65 posto, a slijede zemlje potpisnice sporazuma “CEFTA 2006” sa 14 posto. Izvoz u EU ostvaruje učešće sa više od 71 posto u ukupnom bh. izvozu, a uvoz iz zemalja EU učestvuje sa 61 posto u ukupnom bh. uvozu. U ovom periodu zabilježen je pad trgovinskog deficita od dva posto.

Izvoz u zemlje CEFTA-e učestvuje sa 16 posto u ukupnom bh. izvozu, a uvoz sa 13 posto u ukupnom uvozu BiH. U 2017. godini zabilježen je rast ukupne robne razmjene sa CEFTA-om od 19 posto u odnosu na prethodnu godinu, pri čemu je izvoz porastao za

28 posto, a uvoz  za 12 posto, što je praćeno padom trgovinskog deficita od 22 posto.

Od glavnih trgovinskih partnera najveću pokrivenost uvoza izvozom Bosna i Hercegovina ima sa Austrijom (145 posto), Slovenijom (107 posto), Njemačkom (76 posto), Hrvatskom (70 posto), Italijom (59 posto), Turskom (56 posto) te Srbijom (54 posto).

U prošloj godini BiH je najviše izvozila u Njemačku, Hrvatsku, Italiju, Srbiju, Sloveniju, Austriju, Tursku te Crnu Goru. Istovremeno je BiH najviše uvozila iz  Njemačke, Italije, Srbije, Hrvatske, Kine, Slovenije, Rusije te Turske.

Iz naše zemlje najviše su se izvozila sjedala, električna energija, obrađeno drvo,  aluminij u sirovim oblicima i namještaj. U BiH su se u prošloj godini najviše uvozila naftna ulja, lični automobili, sirova nafta, kameni ugalj i briketi.

 

KRITERIJI ZA DODJELU 350.000 KM GRANTA MINISTARSTVA ZA LJUDSKA PRAVA I IZBJEGLICE

Vijeće ministara BiH donijelo je Odluku o kriterijima za dodjelu ukupno 350.000,00 KM grant sredstava Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine za 2018. godinu.

Od toga je 60.000,00 KM granta namijenjeno nevladinim organizacijama uključenim u zaštitu trgovine ljudima, 40,000,00 KM je izdvojeno za podršku organizacijama osoba s invaliditetom, 150.000,00 KM se dodjeljuje udruženjima nacionalnih manjina, a po 50.000,00 KM granta udruženjima porodica nestalih osoba u BiH i organizacijama za ljudska prava u svrhu promocije ljudskih prava u našoj zemlji.

Grant sredstva bit će dodijeljena putem javnog poziva koji će biti objavljen na web stranici Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice i u tri dnevna lista na području cijele BiH.

 

IMENOVANJE ČLANOVA ŽALBENOG VIJEĆA       

Vijeće ministara BiH zadužilo je Ministarstvo pravde BiH da za iduću sjednicu pripremi i na imenovanje dostavi prijedlog članova i zamjenika članova Žalbenog vijeća pri Vijeću ministara BiH, nakon što je dosadašnjem sazivu istekao mandat.

Prethodno je Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva sigurnosti, upoznato sa Informacijom o nemogućnosti Suda Bosne i Hercegovine da odlučuje po tužbama zbog isteka mandata članovima Žalbenog vijeća pri Vijeću ministara BiH.

 

PROVEDBA PREOSTALIH GRECO PREPORUKA                  

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva sigurnosti o sačinjavanju Izvještaja o poduzetim mjerama u vezi s provedbom preostalih GRECO preporuka, koji će biti dostavljen Sekretarijatu GRECO-a.

Izvještaj sadrži informacije nadležnih institucija različitih nivoa vlasti u BiH o ostvarenom napretku u oblasti krivičnog i izbornog zakonodavstva.

 

MIGRANTSKA KRIZA 

Vijeće ministara BiH upoznato je sa Informacijom Ministarstva vanjskih poslova u vezi sa zaključkom Vijeća ministara Bosne i Hercegovine sa  23. sjednice, održane 15. 9. 2015. godine, o migrantskoj krizi u svijetu.

Riječ je o redovnoj informaciji o stavovima ključnih institucija Evropske unije u vezi s migrantskom krizom.

Uskoro bi se pred Vijećem ministara BiH trebala naći sveobuhvatna informacija o migrantskoj krizi i povećanju broja ilegalnih ulazaka migranata u BiH, koju će pripremiti Ministarstvo sigurnosti, u saradnji s Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice te drugim nadležnim institucijama.  Informacija će sadržavati prijedlog mjera koje će nadležne institucije u kratkom periodu provesti u našoj zemlji kako bi se smanjila ilegalna propusnost granica i osiguralo humano zbrinjavanje izbjeglica.

 

VIŠE OD POLA MILIONA EURA POVUČENO  PROŠLE GODINE IZ PROGRAMA „KREATIVNA EVROPA“

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva civilnih poslova o učešću Bosne i Hercegovine u programu Evropske unije „Kreativna Evropa“ s prijedlogom aktivnosti u cilju povećanja uspješnosti.

Subjekti iz naše zemlje prošle godine iz EU programa „Kreativna Evropa“,  i to iz dva potprograma „Media“ i „Kultura“, povukli  su 510.422,55 eura, dok je BiH iz svog budžeta u 2017. godini za ovaj program izdvojila 51.250,00 eura za sufinansiranje ,,ulazne karte“ i 50.000,00 KM za rad Koordinacionog deska.

Od toga je do kraja oktobra prošle godine šest bh. pravnih subjekata iz potprograma „Media“, putem četiri otvorena javna poziva, povuklo 277.000,00 eura, a njih osam iz potprograma „Kultura“  putem dviju programskih linija  233.422,55 eura.

Od pristupanja BiH potprogramu „Media“ ukupno je povučeno 1.470.312,00  eura.

Ministarstvo civilnih poslova BiH će sa entitetskim i kantonalnim ministarstvima kulture te nadležnim institucijama Brčko Distrikta  koordinirati uspostavu sufinansiranja projekata odobrenih u okviru programa Kreativna Evropa. Ovo ministarstvo će istovremeno koordinirati i kontinuiranu edukaciju u cilju veće uspješnosti učešća domaćih institucija i organizacija u programima EU-a, a samim tim i veće uspješnosti u povlačenju sredstava iz ovih fondova.

 

OSTVAREN NAPREDAK U REALIZACIJI BHATM STRATEGIJE

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva komunikacija i prometa  o ostvarenom napretku u realizaciji Strategije upravljanja zračnim prometom u Bosni i Hercegovini  (BHATM) u kojoj se navodi da je realizirana većina utvrđenih ciljeva.

Ministar prometa i komunikacija Ismir Jusko informirao je Vijeće ministara BiH da su  ubrzane aktivnosti za preuzimanje potpune kontrole nad bh. nebom te da je grupa bh. kontrolora ranije završila obuke za obavljanje ovog posla.

 

USVOJITI STRATEGIJU REFORME JAVNE UPRAVE NAJKASNIJE U NAREDNIH 30 DANA  

Vijeće ministara BiH zadužilo je Ured koordinatora za reformu javne uprave da u roku ne dužem od 30 dana završi izradu prijedloga strateškog okvira za reformu javne uprave 2017 – 2022.  i dostavi ga Vijeću ministara BiH na usvajanje, uz prethodno pribavljena mišljenja nadležnih organa.

Back To Top