skip to Main Content

Rudnik Olovo

Pripreme za izgradnju prvog rudnika u Bosni i Hercegovini nakon trideset godina su u toku skoro već četiri godine, a Međunarodna grupacija Mineco koja u projekat rudnika olova u Olovu ulaže ukupno 10 miliona dolara, planira otvoriti 250 radnih mjesta.

Početkom februara, grupacija Mineco je i zvanično predala zahtjev za urbanističku dozvolu Federalnom ministarstvu prostornog uređenja. No, nakon dobijanja urbanističke dozvole, kako bi rudnik počeo sa radom, u narednom periodu će biti neophodno ishodovati od Federalnog ministarstva energetike, rudarstva i industrije i eksploatacijsku dozvolu, dozvolu za izvođenje radova prema glavnom rudarskom projektu te upotrebnu dozvolu.

Naglašavajući činjenicu da će godišnji kapacitet eksploatacije rude biti 150 hiljada tona godišnje, direktor Geomet d.o.o.-a, Ismar Šabović, istakao je kako je cjelokupan proces ishodovanja svih potrebnih dozvola izuzetno zahtjevan zbog činjenice da se sva potrebna dokumentacija ishoduje i na lokalnom i na kantonalnom i na federalnom nivou, što umnogome usporava cijelu realizaciju ove investicije. “Na nedavnom sastanku koji smo održali sa federalnim ministrom energetike i rudarstva Nerminom Džindićem dobili smo informaciju da će se administrativni zahtjevi rješavati u što kraćem mogućem periodu i da će Ministarstvo pružiti svu moguću podršku. Prvi korak je već napravljen kreiranjem radne grupe za praćenje aktivnosti za realizaciju projekta otvorenja Mineco rudnika olova u Olovu“, naveo je Šabović ističući važnost rudnika za lokalnu zajednicu.
Otvaranje rudnika će otvoriti četiri indirektne mogućnosti za upošljavanje na svakog uposlenog u rudniku što će u konačnici imati značajan uticaj na dugoročni razvoj lokalne zajednice u Olovu, ali i za državu kroz sva davanja i poreze na svim nivoima. “Mineco rudnik olova u Olovu je dugotrajna investicija u bh. privredu i vjerujemo da ćemo kod svih nadležnih institucija naići na razumijevanje kako bismo ishodovali svu neophodnu dokumentaciju i uskoro otvorili prvi novootvorenih rudnik u posljednjih 30 godina u BiH“, zaključio je Šabović.

(Poslovne novine)

Back To Top