skip to Main Content

Predstavljanje Bijele Knjige

 

Poboljšanje poslovne klime i konkurentnosti, vladavina prava, politička i pravna stabilnost i predvidiva poreska politika su ključni prioriteti za vlasti u Bosni i Hercegovini kojima će zadržati i privući investicije – rečeno je na predstavljanju 6. izdanja Bijele knjige Vijeće stranih investitora BiH (VSI – FIC/ Foreign Investors Council) u Parlamentarnoj skupštini BiH.

„Vijeće stranih investitora aktivno predlaže konkretne mjere i preporuke sa ciljem kreiranja poticajnog investicijskog i poslovnog ambijenta. Većina tačaka iz programa Reformske agende podudara se sa oblastima koje su članice VSI obradile u novom izdanju Bijele knjige. U okolnostima kada domaćoj ekonomija nedostaje financijskog kapaciteta i akumulacije kapitala, strana direktna ulaganja su odličan instrument koji može ubrizgati svjež kapital u financijski krvotok domaće ekonomije i time potaknuti rast, razvoj, otvoriti nova radna mjesta i podići standarde poslovanja i življenja. Međutim, to će se dogoditi samo ukoliko reforme budu uistinu provedene mnogo brže i potpunosti u skladu sa izvornim ciljevima definisanim u agendi; a to znači da se znatno smanje poreska opterećenja na rad i investicije, da se eliminišu administrativne barijere, ubrzaju procedure za ishodovanje raznih dozvola, uz pretpostavku bolje vladavinu prava, reformu javne uprave i suzbijanje sive ekonomije,“ rekao je Branimir Muidža, predsjednik Vijeća stranih investitora povodom predstavljanja nalaza i preporuka Bijele knjige.

Muidža ističe da će država će biti jaka onoliko koliko je jak realni a efikasan javni sektor, te da je smisao reformi da se smanje opterećenja za privredu i građane a ne da ide samo u pravcu punjenje budžeta što bi dodatno smanjilo konkurentnost BiH ekonomije i standard građana.

Kao i u prethodnim izdanjima Bijele knjige, identifikovana su aktuelna ključna pitanja i prepreke za koja su predložene konkretne preporuke kojima mogu doprinijeti ubrzavanju postupaka registracije privrednih subjekata u registru i u poreznoj upravi, skratili rokovi za izdavanje različitih dozvola, te sprovele reforme vezane za pitanja iz oblasti pravosuđa i izvršenja sudskih odluka sa posebnim akcentom na nepotrebno odlaganje izvršnih radnji u izvršnom postupku, te procedure dodjele koncesija, kao i harmonizacije entitetskih propisa sa propisima i direktivama Evropske unije.

 

Back To Top