Predstavnici delegacije Vijeća notarijata Europske unije, Notarske komore Republike Njemačke i Međunarodne unije latinskog notarijata sastali su se juče sa ministrom pravde BiH Josipom Grubešom, kako bi se razmotrila aktuelna situacija notarske službe u Federaciji Bih, posebno u kontekstu objavljene Presude Ustavnog suda FBIH u vezi ustavnosti zakona o notarima FBiH kao i o problemima s kojima se susreće služba od svog postanka do danas.
Naime, Ustavni sud FBiH je krajem prošle godine donio a početkom ove godine objavio presudu kojom je određene odredbe Zakona o notarima Federacije BiH proglasio neustavnim a odnose se na propisivanje uslova za pristupanje polaganju notarskog ispita, određivanje broja notara u odnosu na broj stanovnika i propisivanje pravnih poslova za koje je obvezna forma notarske obrade. Propise o notarskoj službi u BiH donijela su oba entiteta i BD BiH i njima je prihvaćen latinski tip notarijata, u odnosu na anglo-američki notarijat. Danas u mnogim zemljama egzistira latinski tip notarijata, međutim, postoje mnogobrojna odstupanja i ne postoji model koji je identičan u svim zemljama koje su prihvatile ovaj oblik organizacije notarijata.
Usvajanjem latinskog tipa notarijata, notarska služba u BiH je javna služba. Obaveza notarske obrade je u BiH propisana u širem obimu nego u drugim zemljama nasljednicama bivše SFRJ, dok u Srbiji notarijat još nije zaživio. Može se konstatirati da notari u BiH u ovom smislu imaju najširu nadležnost, jer određeni dio pravnih poslova može biti zaključen samo u formi notarski obrađene isprave, a u određenim, rjeđim slučajevima, je notarski obrađena isprava predviđena alternativno dok su u zemljama regije zastupljena rješenja koja notarsku obradu predviđaju samo kao jednu od mogućih formi, npr. pored sudske ovjere.
Ministar pravde BiH je, iako svjestan da se ovdje radi o entitetskog nadležnosti, ukazao da se odluke Ustavnog suda moraju poštovati kao i da se mora osigurati neometano provođenje tih odluka. Zaključio je da je donošenjem ove odluke, pred nadležnim zakonodavnim tijelima predstoji veoma zahtjevan i iscrpan posao u smislu da zakone, koji su doneseni naknadno a harmonizirani sa Zakonom o notarima, sada moraju uskladiti sa novonastalom situacijom. Ministar je naglasio da se radi o sveobuhvatnom zadatku koji je stavljen pred njegovog entitetskog kolegu, ali je uvjeren da će se ova situacija prevazići na najbolji mogući način, a notarska služba ustrojiti na način da, prema mišljenju Ustavnog suda, ne stvara diskriminaciju profesija.
„Imajuči u vidu je da ne postoji samo jedan i identičan sustav latinskog notarijata u Europi, uvjeren sam da ćemo, koristeći ovu presudu Ustavnog suda FBiH, zadržati sve pogodnosti notarske službe kao javne službe, a otklonili sve eventualne negativne reperkusije, koje je naš tip notarijata eventualno proizveo kada se govori o zaštiti ljudskih prava“, istakao je Grubeša.
Učesnici sastanka su se usuglasili da ce zajednicki iznaci nacin da se novonastala situacija riješi u najboljem interesu BiH.