Direktor Javnog preduzeća Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EPBiH) Bajazit Jašarević i direktor Misije Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) u BiH Peter Duffy juče su potpisivanjem Memoranduma o razumijevanju ozvaničili početak projekta podsticanja investicija u nove elektrane u državi.
Dokument definiše saradnju u analizi procesa izdavanja dozvola za izgradnju elektroenergetskih proizvodnih postrojenja.
Potpisnici su kazali da je zakonodavni okvir u BiH složen, da se na različitim nivoima primjenjuje različito, što je prepreka za realizaciju projekata izgradnje energetskih objekata.
Saradnja USAID-a i EPBiH trebala bi da rezultira mjerama koje će biti predočene organima vlasti u BiH radi pojednostavljivanja izdavanja dozvola, a time i stimuliranja investiranja u energetski sektor.
Jašarević je naglasio da je ovo važan dokument koji će omogućiti podršku EPBiH koja joj je potrebna.
– Priznali smo da ne možemo govoriti o investicijama s ovakvim pravnim okvirom. Izgovori da se radi o složenoj državi više nemaju mjesta, jer nismo ništa organizirano učinili da ono što je neusklađenost ublažimo i otklonimo – istakao je Jašarević.
Smatra da je Memorandum podrška Elektroprivredi BiH, za njen oporavak i razvoj, da bude stabilan proizvođač i pouzdan snabdjevač električnom energijom na domaćem tržištu i da viškove može plasirati na regionalno tržište.
Duffy je istakao da USAID s velikom radošću sarađuje na projektima u vezi s energetskim sektorom, jer to je, naglasio je, sektor koji ima ogroman potencijal, koji može omogućiti ekonomski razvoj i stvaranje radnih mjesta.
– BiH ima mogućnost da udvostruči potencijal za električnu energiju – naveo je Duffy.
Dodao je da se investitori u ovom sektoru, kao i drugim, suočavaju s brojnim procedurama te da se ”osjećaju kao u lavirintu”.
Projekt Američke agencije za međunarodni razvoj Investiranje u sektor energije (USAID EIA) će pratiti proces izdavanja dozvola, s ciljem da se identificiraju zakonodavne, regulatorne i administrativne barijere s kojima se investitori suočavaju prilikom ulaganja u BiH.
Izvor:FENA