skip to Main Content

Nafta I Naftni Derivati

Naftni komitet BiH i Nacionalni Naftni komitet Srbije organizirali su danas u Sarajevu stručnu konferenciju o temi: “Perspektiva naftne industrije: Da li je naftna kriza završena?”, koja je okupila značajna svjetska i regionalna imena iz oblasti naftne industrije.

Predsjednik Naftnog komiteta BiH Uroš Bider je izjavio da je tržište BiH kao zemlje u tranziciji podložno brojnim oscilacijama, te samim tim i naftna industrija pred sobom ima mnoge izazove s kojima se redovno suočava.

“Globalni problem je oscilacija cijena na svjetskom tržištu, koje mogu imati i pozitivne i negativne uticaje, ali se BiH suočava i s problemima vezanim za legislativu koja se razlikuje u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, ali i u vezi s drugim nivoima, a različiti su i modeli kada je riječ o investicijama”, naveo je Bider.

Postavlja se pitanje, dodao je, kako vlasniku kapitala predstaviti razlog za investiranje u BiH, a različiti su i propisi koji uređuju operativno djelovanje na tržištu BiH.

“Osnivanjem Naftnog komiteta BiH dobili smo mogućnost za korištenje kako prakse, tako i pomoći, savjeta i uticaja Svjetskog naftnog vijeća. Ono što je ključno jeste da približimo legislativu BiH evropskim i svjetskim trendovima”, istakao je Bider.

Za razliku od susjednih zemalja, kako je naveo Bider, nemamo zvanične podatke o tržištu naftne industrije BiH, a jedan od ciljeva Naftnog komiteta je i da objedini entitetske podatke.

“Trenutno u BiH tržište i potrošnja znatno raste, odnosno trendovi su pozitivni i nadamo se da će tako biti i ubuduće. Ovdje sam od 2013. i primjetne su razlike, kada su u pitanju zakonska regulativa, uklanjanje ‘sive ekonomije’ i investicije”, naveo je Bider.

Predsjednik Svjetskog naftnog vijeća (WPC) Jozsef Toth je kazao da su WPC 1933. godine osnovali inžinjeri s namjerom da se promoviše upravljanje svjetskim izvorima nafte za dobrobit čovječanstva.

Osnovna funkcija WPC jeste da ubrza i olakša dijalog zainteresovanih strana, bilo da se radi o internim ili eksternim učesnicima naftnog sektora, uvažavajući ključna tehnička, socijalna, ekološka i pitanja upravljanja resursima i tragajući za rješenjima koja će doprinijeti rješenju problema.

 

Back To Top