skip to Main Content

Nakon nekoliko mjeseci zatišja, lokalne vlasti grada Bihaća i Unsko-sanskog kantona ponovno aktualiziraju razgovore s Elektroprivredom BiH oko izgradnje hidroelektrane na Uncu, koja je pritoka rijeke Une i dio Nacionalnog parka Una, zona najstrože zaštite. Ova vijest je izazvala burnu reakciju kako kod lokalnog stanovništva tako i kod civilnih udruga s područja Unskog sliva.

I najveća svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF odmah je reagirala te su direktor WWF Adrije Martin Šolar i direktor udruge Dinarica, predstavnik WWF-a za BiH Zoran Mateljak,  posjetili i obišli teren kanjona Unca i razgovarali s relevantnim predstavnicima lokalnog stanovništva, civilnih udruženja i institucija nadležnih za upravljanje ovim područjem – JP Nacionalni park Una.

Svi dionici parka, svi ljudi koji žive ili rade u njemu ili oko njega, te su na bilo koji način vezani uz park, jedinstveni su u stavu protiv izgradnje HE Unac. WWF u potpunosti podupire taj stav.

„Svim svojim stručnim kapacitetima, praktičnim aktivnostima i utjecajem na regionalnom nivou zalagat ćemo se da se ova inicijativa odbaci. WWF Adria se sa svojim partnerima zalaže za održiv način života u zaštićenim područjima. Na tom tragu razvijeni su projekti koji se provode na nivou cijele regije Dinarida, a između ostalog i u Nacionalnom parku Una. Pozivamo vlasti da odustanu od ovog projekta“, poručio je Martin Šolar, direktor WWF Adria. Dodao je da WWF promiče održivo korištenje prirodnih resursa kao osnovu za društveni i gospodarski razvoj, uz povećanu odgovornost javnosti, institucija, civilnog društva i poslovnog sektora prema okolišu.

Praksa je pokazala da je to jedini put koji može osigurati bolje sutra za stanovništvo naše planete, kažu iz WWF Adria.

WWF i nevladine udruge upozoravaju da i poslije višegodišnje borbe za spas Nacionalnog parka Sutjeska kroz kampanju „Bitka za Sutjesku“, koja je uspjela zaustaviti predložene projekte izgradnje hidroelektrana, institucije ponovno dozvoljavaju projekte koji direktno ugrožavaju prirodne vrijednosti zaštićenih područja.

 

Back To Top