skip to Main Content

Vlada75 4

 

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine usvojila je Program ekonomskih reformi Federacije Bosne i Hercegovine za period 2017.-2019. godina koji će dostaviti Direkciji za ekonomsko planiranje Bosne i Hercegovine, koja je, kao koordinirajuća institucija na nivou BiH, zadužena za njegovu izradu.

            U obrazloženju  je naglašeno da je jedan od ključnih ciljeva Bosne i Hercegovine napredak na putu evropskih integracija i da, kao i ostale zemlje potencijalni kandidati za pristupanje Evropskoj uniji, naša zemlja ima obavezu da izradi Program ekonomskih reformi 2017. – 2019.

Program se sastoji od pet poglavlja naslovljenih kao sveukupni okvir i ciljevi politika, makroekonomski okvir, fiskalni okvir, prioriteti strukturalnih reformi i prilog s tabelarnim pregledima.

Sva poglavlja pripremila su resorna ministarstva,  koordinatori za njegovu izradu  i Federalni zavod za programiranje razvoja na način kako je to utvrđeno zahtjevima Evropske komisije i Smjernicama za izradu Programa ekonomskih reformi.

Na osnovu detaljne analize stanja po oblastima, Programa rada Vlade FBiH za mandatni period 2015.–2018. godina, politika Vlade FBiH definisanih Reformskom agendom za period 2016–2018. godina i pratećeg Akcionog plana koji su usaglašeni sa Evropskom unijom i međunarodnim finansijskim institucijama, jedna od glavnih reformskih oblasti za 2017-2019. godinu je upravljanje javnim finansijama. Cilj je osiguranje održivosti javne potrošnje i jačanje finansijske odgovornosti kroz jačanje  upravljačkih i kontrolnih mehanizama, stvaranje preduslova za razvoj efektivnog  i ciljno orjentisanog sistema javnih finansija i smanjenje poreskog opterećenja rada

Slijedi oblast tržišta energije, transporta i telekomunikacija s ciljem povećanja energetske efikasnosti i korištenja obnovljivih izvora energije i unapređenje komunikacione  infrastrukture  za rast i razvoj. Kao glavni sektori izdvojeni su poljoprivreda i unapređenje poljoprivredne proizvodnje, okoliš, očuvanje, zaštita i poboljšanje njegovog kvaliteta, finansijsko tržište i njegovo unapređenje.

Reformama u poboljšanju poslovnog okruženja i unapređenja poslovnog ambijenta planirano je smanjenje neformalne ekonomije, slijedi obrazovanje i vještine s ciljem napređenja povezanosti obrazovanja i tržišta rada, zapošljavanje i tržište rada i povećanje njegove efikasnosti, socijalna inkluzija, smanjenje siromaštva i jednake mogućnosti u cilju uspostavljanja efikasnog, finansijski stabilnog i održivog sistema PIO FBiH i unapređenja funkcioniranja sistema socijalne zaštite FBiH.

Back To Top