skip to Main Content

USAID/Sweden FARMA II će osigurati podršku u iznosu od 1,1 milion KM bespovratnih sredstava za 18 projekata u sektoru jagodastog voća, što će rezultirati ukupnim investicijama u iznosu od 2,8 miliona KM. Ovo je rezultat nedavno završenog procesa evaluacije 83 aplikacije primljene u okviru poziva RFA 001: Poboljšanje konkurentnosti u sektoru jagodastog voća.

Potpisivanjem ugovora u Banja Luci i Sarajevu označen je početak implementacije 18 investicionih projekata u sektoru jagodastog voća, čiju će realizaciju podržati USAID/Sweden FARMA II.

Odbor za ocjenu grantova USAID/Sweden FARMA II projekta odlučio je podržati sljedećih 18 organizacija: Udruženje voćara DRINA Ustikolina, Šumaplod Fojnica, Agrodar, Krajiška malina, Aster i Meli funghi Cazin, Euro Stil Doboj, Sezona i Boletus Foča, Argonet Banjaluka, Udruženje žena Podrinja Vlasenica, Uvac Rudo, Mushrooms Trade Laktaši, Pronatura Zenica, Poljoprivredna zadruga PALE Pale, Strucon Sarajevo/Konjic, te Herbos Nature i Prva boračka Plodovi Bosne Sarajevo.

 

Thomas Rojas, direktor sektora za ekonomski razvoj pri USAID-u BiH ovom prilikom je izjavio: “Čestitam proizvođačima na uspješnim aplikacijama, ali još bitnije, čestitam im na tome što investiraju u poljoprivredu i što su pokretači ekonomskog razvoja u svojim zajednicama širom Bosne i Hercegovine!”
Aplikanti su uglavnom tražili podršku USAID/Sweden FARMA II projekta za (1) uvođenje novih tehnologija koje će rezultirati poboljšanjem kvaliteta i povećanjem prinosa, (2) diverzifikaciju proizvodnje i uvođenje novih vrsta jagodastog voća (borovnice, ribizle, itd.); te (3) poboljšanja poljoprivredne infrastrukture u lancu vrijednosti jagodastog voća.

Prosječan iznos dopunskih grant sredstava od USAID/Sweden FARMA II projekta je oko 61.500 KM po aplikantu. Ove investicije će doprinijeti zapošljavanju 128 radnika i 212 sezonskih radnika, a koristi će osjetiti i više od 2.000 uzgajivača jagodastog voća.

Ova ulaganja će ohrabriti inovacije i pomoći u poboljšanju ukupne konkurentnosti sektora, koji je pod pritiskom ove sezone zbog nižih cijena jagodastog voća na svjetskom tržištu. Očekuje se da će ove aktivnosti doprinijeti rastu prodaje i izvoza, s obzirom da je sektor uglavnom izvozno orijentisan.

(VTK BiH)

Back To Top