Vlada FBiH usvojila je informaciju Federalnog ministarstva rada i socijalne politike o Pravilniku o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima i drugim osobama angažovanim na radu, kojeg će donijeti resorni federalni ministar.
Zakonom o radu, koji je u Federaciji BiH stupio na snagu u aprilu ove godine, propisano je da će federalni ministar rada i socijalne politike Pravilnikom propisati sadržaj i način vođenja evidencija koje je poslodavac dužan svakodnevno voditi o radnicima i drugim osobama angažovanim na radu, kao i o radnicima koji su kod njega zaposleni – matična evidencija. Odredbom člana 180. Zakona o radu utvrđeno je da će propisi, koji su predviđeni za provođenje ovog zakona, biti doneseni u roku od jedne godine od dana stupanja na snagu.
Osnovni cilj donošenja ovog pravilnika je da kroz njegovu dosljednu provedbu od strane poslodavaca, kao i kroz efikasan inspekcijski nadzo, bude spriječen rad nacrno. Obeshrabrivanje rada u sivoj ekonomiji je jedna od aktivnosti predviđena Reformskom agendom za BiH za period 2015.-2018. godina, u okviru prioriteta koji se odnosi na tržište rada.
Pravilnik sadrži odredbe koje propisuju sadržaj i način vođenja evidencija o radnicima, drugim osobama angažovanim na radu kod poslodavca, te o radnom vremenu. Predviđeno je da je poslodavac dužan voditi evidenciju o radnicima – matičnu evidenciju, koja, između ostalog, sadrži opće podatke o radnicima, njihovoj stručnoj spremi, ugovoru o radu na osnovu kojeg je zasnovan radni odnos, podatke o radnom mjestu, kao i o početku i prestanku radnog odnosa.
Poslodavac je dužan voditi i evidenciju o drugim osobama angažovanim na radu koja, pored općih, sadrži i podatak o aktu na osnovu kojeg ta osoba radi kod poslodavca.
Propisana je i obaveza radnika, odnosno druge osobe angažovane na radu kod poslodavca, da odmah, a najkasnije u roku od osam dana, poslodavcu prijavi svaku promjenu podataka koje je poslodavac dužan voditi u evidenciji. Nadalje, propisana je svakodnevna obaveza vođenja evidencije o radnom vremenu. Predviđeno je da ta vrsta evidencije bude vođena ažurno, na početku i na kraju radnog vremena radnika, odnosno druge osobe angažovane na radu. Na taj način bila bi spriječena eventualna neslaganja između stvarnog stanja i evidentiranih radnika i drugih osoba angažovanih na radu kod poslodavca. Također, ovakav način vođenja evidencija o radnom vremenu kod poslodavca olakšao bi i nadzor inspekcijskm organima.
S obzirom na to da je u Federaciji BiH trenutno u primjeni Zakon o evidencijama u oblasti rada iz 1990. godine, donošenje novog propisa je iskorak u regulisanju ove oblasti i nastavak reforme radnog zakonodavstva.