skip to Main Content

 

RASTE INDUSTRIJSKA PROIZVODNJA

Vijeće ministara BiH primilo je k znanju Informaciju Direkcije za ekonomsko planiranje o kretanju makroekonomskih pokazatelja za period januar – oktobar 2016. godine.

Industrijska proizvodnja u BiH u ovom periodu povećana je za 3,8 posto u odnosu na isti period 2015. godine, a najveće povećanje na mjesečnom nivou bilo je u februaru i iznosilo je 7,3 posto. Izvozno orijentirana prerađivačka industrija s povećanjem od 3,2 posto predstavljala je glavni oslonac rasta  uz sektore proizvodnje električne energije  i rudarstva, koji su ostvarili povećanje proizvodnje od 6,1 posto, odnosno 2,9 posto u odnosu na isti period 2015. godine. Posmatrano na nivou grana najviše stope rasta su ostvarene u okviru proizvodnje namještaja 15,3 posto, hemijskih i gotovih metalnih proizvoda oko 13 posto, prehrambenih i drvnih proizvoda oko 8 posto, odnosno 6 posto u odnosu na isti period prethodne godine.

U septembru 2016. broj zaposlenih osoba u BiH iznosio je 733,3 hiljade i veći je za 2 posto u poređenju s istim mjesecom 2015. godine. Broj registriranih nezaposlenih osoba u oktobru 2016. godine iznosio je 512,5 hiljada i smanjen je za 4,5 posto na godišnjem nivou. Najznačajniji doprinos rastu broja zaposlenih bio je u  oblastima trgovine na veliko i malo, popravkama motornih vozila i motocikala te prerađivačkoj industriji.

Ukupan iznos depozita na kraju devetog mjeseca je dostigao 17,2 milijarde KM, a depoziti stanovništva do kraja septembra porasli su za 6,6 posto.

Vanjskotrgovinski robni deficit u BiH u periodu januar-oktobar 2016. godine iznosio je 5,551 milijardu KM i u odnosu na isti period prethodne godine smanjen je za 3,2 posto. Za 10 mjeseci prošle godine BiH je izvezla robe u vrijednosti 7,692 milijarde KM,  što predstavlja povećanje od 2,6 posto u odnosu na isti period prethodne godine, dok je uvoz stagnirao i iznosio je 13,243 milijarde KM.

 

 ZAŠTITA PRAVA POTROŠAČA U BiH

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, donijelo je Odluku o usvajanju Državnog godišnjeg programa za zaštitu potrošača u Bosni i Hercegovini za 2017. godinu, koji je pripremilo Vijeće za zaštitu potrošača BiH.

Programom je planiran paket mjera koje će provesti nadležne institucije na državnom, entitetskom i nivou Brčko Distrikta BiH u cilju poboljšanja kvaliteta života svih građana Bosne i Hercegovine i promocije važnosti zdravlja i sigurnosti potrošača. Ciljevi ovog programa su, između ostalog, daljnje usklađivanje bh. zakonodavstva s legislativom Evropske unije u oblasti zaštite potrošača, stvaranje uvjeta za efikasno rješavanje uočenih problema u zaštiti potrošača, jačanje položaja potrošača na tržištu i podizanje njihove svijesti u odnosu na njihova prava i ulogu u tržišnoj privredi.

Državni godišnji program za zaštitu potrošača u BiH za 2017. godinu je cjelovit dokument koji kreira okvirnu politiku zaštite potrošača, definira prioritete, određuje mjere za njihovo ostvarenje te utvrđuje nosioce aktivnosti za ispunjenje planiranih ciljeva i zadataka.

 

UNAPRIJEDITI SISTEM PRIKUPLJANJA PODATAKA U OBRAZOVANJU

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva civilnih poslova o izradi dokumenta „Smjernice za razvoj statističkog izvještavanja u oblasti obrazovanja“ u cilju usklađivanja ovog procesa s međunarodnim standardima i zahtjevima Evropske unije.

Ministarstvo civilnih poslova BiH nastavit će saradnju sa svim relevantnim institucijama u cilju unapređenja statističkog izvještavanja u oblasti obrazovanja.

Ove smjernice osigurat će da se sistem prikupljanja podataka značajno unaprijedi i osigura nesmetano planiranje politika zasnovanih na dokazima te poboljša izvještavanje  BiH u skladu s međunarodnim obavezama. Također će služiti da se prepoznaju izvori i načini prikupljanja podataka neophodnih za izradu dokumenata strateškog tipa za srednje stručno obrazovanje i obuku u BiH, kao i ostalih strateških dokumenata u oblasti obrazovanja i obuke.

 

USKLADITI ZAKONE SA OKVIRNIM ZAKONOM O VISOKOM OBRAZOVANJU U BiH

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva civilnih poslova o izvršenju Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini za 2016. godinu.

Vijeće ministara BiH ukazalo je nadležnim obrazovnim vlastima na obavezu usaglašavanja važećih zakona o visokom obrazovanju s odredbama Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini, s naglaskom na poštivanje akademskih sloboda, akademske samouprave i autonomije visokoškolskih ustanova.

Naglašena je potreba da nadležne obrazovne vlasti i visokoškolske ustanove, u saradnji s Agencijom za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta, u što kraćem roku započnu aktivnosti na procesu akreditacije studijskih programa na svim visokoškolskim ustanovama u Bosni i Hercegovini.

Vijeće ministara BiH zadužilo je agencije iz oblasti visokog obrazovanja – Agenciju za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta i Centar za informiranje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja da nastave s izvršavanjem obaveza i aktivnosti proisteklih iz Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u BiH.

Ministarstvo civilnih poslova Informaciju o izvršenju Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini za 2016. godinu dostavit će entitetskim i kantonalnim ministarstvima obrazovanja i skupštinama, Odjeljenju za obrazovanje i Skupštini Brčko Distrikta BiH, Agenciji za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta, te Centru za informiranje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja.

 

STVORITI EFIKASNO TRŽIŠTE RADA U BiH

Vijeće ministara BiH, uz korekcije na sjednici, usvojilo je Informaciju Direkcije za evropske integracije  o provedenim aktivnostima u vezi s planiranjem i programiranjem pomoći putem sektorske budžetske podrške u okviru   IPA 2017, sektor zapošljavanja.

Radi se o provedenim aktivnostima na izradi Akcionog dokumenta – Sektorski reformski ugovor za zapošljavanje, obrazovanje i socijalnu politiku za sektorsku budžetsku podršku u okviru IPA 2017. godine, kojim se nastoji pomoći stvaranju efikasnog tržišta rada u BiH. Konkretni ciljevi uključuju: povećanje zapošljavanja mladih, osoba s invaliditetom i dugotrajno nezaposlenih osoba; povećanje učešća žena u zapošljavanju i na tržištu rada; unapređenje kvaliteta i efikasnosti institucija i službi nadležnih za tržište rada; kao i povećanje zapošljivosti putem prilagođavanja obrazovnog/ih sistema zahtjevima tržišta rada, s posebnim naglaskom na daljnji razvoj i provođenje Kvalifikacijskog okvira u BiH.

 

BiH UČESTVUJE U ŠEST PROGRAMA TERITORIJALNE SARADNJE U OKVIRU IPA-e II 2014. – 2020.

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju o napretku u implementaciji programa iz okvira IPA I i IPA II prekogranične/teritorijalne saradnje za 2016. godinu, koju je pripremila  Direkcija za evropske integracije. 

Prema Informaciji, Bosna i Hercegovina učestvuje u šest programa u okviru druge komponente IPA-e 2007. – 2013., i to tri bilateralna sa susjednim zemljama: Hrvatskom, Crnom Gorom i Srbijom, IPA Jadranski program prekogranične saradnje i dva transnacionalna programa: SEE (Jugoistočna Evropa) i MED (Mediteran). Ciljevi, prioriteti i mjere svakog programa definirani su programskim dokumentima koje je Evropska komisija odobrila 2007. godine.

U okviru IPA-e II 2014. – 2020. godine, BiH učestvuje u ukupno šest programa teritorijalne saradnje. Riječ je o dva bilateralna programa (BiH i Crna Gora te BiH i Srbija), jednom trilateralnom programu prekogranične saradnje sa susjednim zemljama (Hrvatska – BiH – Crna Gora) i tri transnacionalna programa (Dunavski, Jadransko-jonski i Mediteranski). Ciljevi, prioriteti i mjere svakog programa definirani su programskim dokumentima koje je Evropska komisija odobrila krajem 2014. i  u 2015. godini.

Svi ovi programi implementiraju se putem javnih poziva za podnošenje projektnih prijedloga koji se periodično objavljuju.

Back To Top