Institut za akreditiranje Bosne i Hercegovine (BATA) i Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine organizovali su konferenciju za novinare povodom obilježavanja 9. juna- Svjetskog dana akreditacije.
Predstavnicima medija obratili su Ahmet Egrlić, predsjednik Vanjskotrgovinske/Spoljnotrgovinske komore BiH, Željko Medak, direktor Instituta za akreditiranje BiH i Zehrina Begić, predsjednica Odbora Asocijacije akreditovanih tijela za ocjenjivanje usklađenosti, certifikaciju i verifikaciju VTK/STK BiH.
Tokom konferencije istaknuto je, između ostalog, da se 9. juna obilježava Svjetski dan akreditacije kao jedinstvena globalna inicijativa, koju su zajednički pokrenuli Međunarodni akreditacijski forum (IAF) i Međunarodna organizacija za suradnju u području akreditiranja laboratorija (ILAC), u cilju upoznavanja javnosti sa značajem akreditacije, uopće i posebno u okviru EU integracija.
Tema ovogodišnjeg obilježavanja – Akreditacija: doprinosi povjerenju u graditeljstvo i izgrađeno okruženje – bavi se načinom na koji akreditacija pomaže stručnjacima u graditeljskoj industriji, počevši od izvođača radova, proizvođača, preko projektanata i arhitekata, pa do regulatora.
Sistem akreditiranja u Bosni i Hercegovini, kako je kazano, zasniva se i u skladu je sa zahtjevima Uredbe 765/2008 i standardom EN ISO/IEC 17011 i provjeren je od strane Europske akreditacije (EA), a akreditiranje je regulisano sa dva zakona, Zakonom o akreditiranju u BiH i Zakonom o osnivanju Instituta za akreditiranje BiH.
U Bosni i Hercegovini su akreditirana, prema posljednjim podacima, 103 tijela, od čega su 63 ispitne laboratorije, 1 medicinska laboratorija, 9 umjernih/kalibracionih laboratorija, 1 certifikacijsko tijelo i 29 inspekcijskih tijela, a 23 tijela su u procesu odobravanja akreditacije.
U 2016. godini je akreditirao 80% više tijela nego u predhodnim godinama, što je, kako je ocjenjeno, očiti znak prepoznavanja važnosti akreditacije koja doprinosi povjerenju u kvalitet roba i usluga, jer je nepristran i objektivan proces koji predstavlja najjednostavniji, najtransparentniji i najprihvaćeniji način davanja vjerodostojnih i pouzdanih rezultata ocjenjivanja sukladnosti.