Vlada Federacije BiH je, na sjednici u Sarajevu, utvrdila Prijedlog zakona o osiguranju koji uređuje osnivanje, poslovanje, nadzor i prestanak društava za osiguranje i reosiguranje osnovanih u FBiH, kao i podružnica koje nemaju sjedište u FBiH.
Donošenjem novog Zakona o osiguranju na cjelovit i sveobuhvatan način se uređuje tržište osiguranja u Federaciji BiH, uz transponiranje odredaba Direktiva Europske unije u domaći pravni sustav, sa izbalansiranim pristupom u pogledu ključnih oblasti koje su uređene zakonom i bližeg uređivanja posebnih pitanja podzakonskim aktima.
Novi zakon uređuje osnivanje, poslovanje, nadzor i prestanak društava za osiguranje osnovanih u FBiH, kao i onih koja nisu osnovana u FBiH, a usluge pružaju putem podružnice. Istodobno se, na ovaj način, pravni poredak Federacije BiH usklađuje s direktivama Europske unije, što će svakako biti jedan od budućih ciljeva iz okvira zakonodavne aktivnosti predviđene Akcijskim planom za realizaciju prioriteta iz europskog partnerstva, na čije se ispunjenje obavezala Bosna i Hercegovina.
Donošenje ovog Zakona nužno je i radi utvrđivanja minimalnih standarda solventnosti društava za osiguranje, pored tehničkih rezervi kao uspostavljanja dodatnog kapitala (rezerve solventnosti) koju predstavlja slobodna imovina radi omogućavanja izvršavanja obveza društva za osiguranje u slučaju fluktuacija u poslovanju koje nisu uzete u obzir prilikom utvrđivanja tehničkih rezervi osiguranja. Takve zahtjeve bilo je potrebno urediti prema objektivnim kriterijima kojima će društva za osiguranje iste veličine biti stavljena u ravnopravan položaj u odnosu na načelo tržišne konkurentnosti.
Garantni fond društva za osiguranje potrebno je urediti u odnosu na veličinu rizika u vrstama osiguranja koji društva pokrivaju, te osigurati da u poslovanju garantni fond ne padne ispod minimuma koji jamči ispunjavanje obveza društva za osiguranje.
Razvoj infrastrukture financijskog tržišta zahtijeva uvođenje dodatnih pravnih normi u pogledu nadzora nad grupama i povezanim subjektima financijskog tržišta koji međusobno utječu na financijski položaj društava za osiguranje, te dodatnog određivanja pravila financijskog izvještavanja.
Prijedlog novog zakona u potpunosti zadržava odredbe koje govore da je riječ o zakonu koji regulira djelatnost osiguranja općenito. Dakle, sve pravne osobe u Federaciji BiH se moraju pridržavati odredaba i pravila poslovanja određenih Zakonom o osiguranju.
Donošenje ovog zakona izraz je potrebe za jasnijom regulativom na temelju iskustva u provedbi Zakona o društvima za osiguranje u privatnom osiguranju. U obzir je uzet i javni interes za konzistentnijom regulativom u ovoj oblasti, kao i uklanjanje određenih nedostataka u postojećem, a koji predstavljaju smetnje efikasnoj provedbi nadzora i reguliranju rada društava za osiguranje.
Novi zakon na cjelovit i sveobuhvatan način uređuje tržište osiguranja u Federaciji BiH, uz uključivanje odredaba Direktiva Europske unije u domaći pravni sustav.
Federalno ministarstvo financija je objedinilo primjedbe predstavnika zainteresirane javnosti dostavljene na Nacrt zakona o osiguranju tijekom javne rasprave provedene u 2014. godini. Također su uzeti u razmatranje prijedlozi i sugestije prilikom rasprave pri usvajanju na Zastupničkom domu Parlamenta FBiH.
Tijekom pripreme Prijedloga zakona o osiguranju obavlјene su i konzultacije sa Agencijom za nadzor, koja je pozitivno ocijenila Nacrt i podržala njegovo usvajanje, ocijenivši da će predstavljati pozitivan kvalitativni iskorak u reguliranju ove oblasti.