skip to Main Content

ZIPS3D

 

Najnovije izmjene i dopune Zakona o doprinosima počele su i da se primjenjuju u praksi, kako bi se putem uvođenja u sistem doprinosa samostalne djelatnosti trgovca pojedinaca i taksista povećao kvantitet obveznika uplate doprinosa i osigurao dodatni izvor sredstava za penziono-invalidsko, zdravstveno i osiguranje od nezaposlenosti.

Zakonom o porezu na dohodak, Pravilnikom o primjeni Zakona o porezu na dohodak i odgovarajućim stavovima FMF-a utvrđeni su uslovi i kriteriji za odobravanje plaćanja poreza na dohodak u paušalnom iznosu

 

Piše: Fuad BALTA, dipl. ecc.                                                

 

Posljednjim izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima („Službene novine Federacije BiH“, br. 35/98, 54/00, 16/01, 37/01, 1/02, 17/06, 14/08 i 91/15) kao obveznici uplate doprinosa uvedeni su i trgovci pojedinci na otvorenim pijacama i zatvorenim boksovima, za koje je, u skladu sa Osnovicama za obračun doprinosa određenih zanimanja („Službene novine Federacije BiH, broj 96/15) za 2016. godinu propisana povlaštena osnovica za obračun doprinosa u istoj visini olakšica kao i u niskoakumulativnim granama, kako bi se, prema stavu predlagača Zakona, trgovcima pojedincima… „omogućio prelazak iz neformalne u formalnu ekonomiju“…

Na taj način se, u stvari, proširio broj obveznika koji obračunavaju i plaćaju doprinose na isplaćena lična primanja na teret poslodavca i osiguralo usklađivanje Zakona o doprinosima sa propisima o penzionom i invalidskom osiguranju na način da je trgovac pojedinac obveznik dijela doprinosa za sebe, ako samostalnu djelatnost obavlja na teritoriji Federacije na osnovu odobrenja izdatog od nadležnog organa i, naravno, pripadajućih doprinosa za svoje zaposlenike kojima isplaćuje plaću, te obračunava i u njihovo ime odbija i uplaćuje porez na dohodak.

U ovu grupu sa olakšicama uključeni su i taksi prevoznici koji se ovim posebnim propisom svrstavaju u niskoakumulativne djelatnosti i kao porezni obveznici imaju isti tretman kao samostalne djelatnosti tradicionalnih esnafskih zanata.

Šta je potrebno znati o trgovcima pojedincima?

Prije svega treba podsjetiti da, u skladu sa članom 8. Zakona o unutrašnjoj trgovini („Službene novine Federacije BiH“, broj 40/10), trgovinu na malo izvan prodavnica na štandovima, stolovima i u boksovima na i izvan tržnica na malo mogu obavljati isključivo registrovani trgovci. 

Nekoliko mjeseci nakon usvajanja i objavljivanja navedenih izmjena i dopuna Zakona o doprinosima, inspektori Porezne uprave Federacije BiH započeli su sa terenskim kontrolama kako bi se utvrdilo da li se odredbe citiranih zakona provode u praksi ili i dalje trgovci pojedinci na nelegalan način ostvaruju prihode, a ne uplaćuju doprinose, a rade bez odobrenja nadležnog organa.

U tom kontekstu, porezni organ je na svojoj web stranici objavio jednu obavijest od devet tačaka za navedene porezne obveznike, prethodno ih upozoravajući kakve aktivnosti su dužni da preduzmu kako bi poslovali na zakonima i drugim propisima propisani način:

„Ukoliko se prilikom inspekcijskog nadzora utvrdi da porezni obveznik posluje nezakonito, to će predstavljati osnov za privremeno obustavljanje poslovnih aktivnosti poreznog obveznika pečaćenjem njegovih poslovnih prostorija. S tim u vezi, obavještavamo Vas da ste, u cilju zakonitog obavljanja djelatnosti trgovine na malo izvan prodavnica na štandovima, stolovima i u boksovima na i izvan tržnica na malo u obavezi da poduzmete sljedeće radnje:

  1. Podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja nadležnoj općinskoj službi, prema mjestu gdje se tržnica nalazi. U skladu sa Klasifikacijom djelatnosti KD 2010, za trgovinu na malo izvan prodavnica na štandovima, stolovima i u boksovima na i izvan tržnica na malo je predviđena šifra djelatnosti: 82 – Trgovina na malo tekstilom, odjećom i obućom na štandovima i tržnicama;
  2. Po preuzimanju rješenja/odobrenja za rad, potrebno je, radi izdavanja Obavještenja o razvrstavanju, obratiti se Službi za statistiku sa sljedećim dokumentima: kopijom rješenja, pečatom, popunjenim obrascem PFL-3.
  3. Porezno registriranje se vrši u Poreznoj upravi FBiH, Kantonalnom poreznom uredu – Odsjeku za registraciju, prema mjestu gdje se tržnica nalazi, sa sljedećom dokumentacijom: popunjen obrazac PRO_PFL 3, lična karta, kopija Rješenja o odobrenju, original Obavještenje o razvrstavanju. Porezna uprava Federacije BiH će izdati Uvjerenje o poreznoj registraciji u kojem je sadržan jedinstveni identifikacioni broj – JIB, koje je obavezno istaknuti na vidnom mjestu prostora u kojem se obavlja djelatnost;
  4. Prijava vlasnika trgovačke radnje i zaposlenika u Jedinstveni sistem registracije doprinosa se vrši u Poreznoj upravi Federacije BiH, poreznoj ispostavi prema mjestu obavljanja djelatnosti (Obrazac JS 3100), sa danom dobivanja Uvjerenja o poreznoj registraciji;
  5. Kako bi vlasnici trgovačkih radnji i zaposlenici ostvarili pravo na lične odbitke, potrebno je da, pojedinačno, predaju zahtjev za izdavanje porezne kartice (Obrazac PK-1001) nadležnoj ispostavi Porezne uprave Federacije BiH, prema svom prebivalištu, sa priloženom potrebnom dokumentacijom;
  6. Otvoriti žiro-račun u poslovnoj banci;
  7. Registriranjem trgovačke radnje, porezni obveznik je obavezan voditi poslovne knjige, u skladu sa propisima o porezu na dohodak (knjigu prihoda i rashoda, knjigu prometa, popisne liste dugotrajne imovine; evidencije potraživanja i obaveza). Poslovne knjige se ovjeravaju u nadležnoj ispostavi Porezne uprave Federacije BiH prema mjestu obavljanja djelatnosti;
  8. Za dohodak od samostalne djelatnosti ostvaren u 2016. godini, porezni obveznik podnosi Godišnju prijavu poreza na dohodak Obrazac GPD-1051, uz Obrazac SPR-1053, nadležnoj ispostavi Porezne uprave najkasnije do 31. 3. 2017. godine. Za 2016. godinu ne postoji obaveza plaćanja mjesečne akontacije poreza na dohodak. Porez na dohodak za 2016. godinu i akontacije poreza na dohodak za 2017. godinu će se utvrditi u godišnjoj prijavi poreza na dohodak;
  9. Porezni obveznik je u obavezi da vrši obračun i uplatu doprinosa za osiguranje za vlasnika najkasnije do 10-og u mjesecu za prethodni mjesec, uz podnošenje Specifikacije za uplatu doprinosa poduzetnika (Obrazac 2002). Ukoliko porezni obveznik ima zaposlenike obavezan je obračunati i uplatiti: plaće, porez na dohodak i doprinose najdalje do kraja tekućeg mjeseca za prethodni mjesec, uz podnošenje propisanih obrazaca (Obrazac 2001, MIP-1023). Osnovica za samostalnu djelatnost trgovca pojedinca je 367 KM, a na istu se primjenjuju sljedeće stope:
  • 23,00 % za penzijsko i invalidsko osiguranje,
  • 16,50 % za osnovno zdravstveno osiguranje i
  • 2,00 % za osiguranje od nezaposlenosti.

Navedeni obrasci se nalaze na web stranici Porezne uprave Federacije BiH (www.pufbih.ba).

Napominjemo da su, shodno Odluci Vlade Federacije BiH, određene druge djelatnosti kod čijeg obavljanja ne postoji obaveza evidentiranja prometa preko fiskalnih uređaja, među kojima su i djelatnosti prodaja na tržnicama na malo (pijacama), koja se obavlja izvan trgovačkih radnji i prodaja na štandovima i stolovima izvan tržnica na malo, koja se obavlja na mjestima za koje je nadležni organ izdao odobrenje.

Porezna uprava Federacije BiH će pojačati aktivnosti na kontroli i sprečavanju sive ekonomije i poziva porezne obveznike da poštuju zakone kako se ne bi izlagali sankcijama i dodatnim troškovima.

U skladu sa Zakonom  o Poreznoj upravi Federacije BiH  („Službene novine Federacije BiH”, br. 33/02, 28/04, 57/09, 40/10, 27/12, 7/13, 71/14 i 91/15) za fizička lica koja posluju nezakonito, propisane su sljedeće sankcije:

Fizičko lice koje prekrši bilo koju proceduru registracije kod Porezne uprave prema Poglavlju VI. Zakona ili koje se ne registruje na vrijeme bit će kažnjeno novčanom kaznom u iznosu od 200,00 KM do 2.000,00 KM.

Fizičko lice koje se ne pridržava procedura za vođenje knjiga i evidencija koje je dužno voditi u skladu sa poreznim zakonima i koje ne dostavi Poreznoj upravi porezne isprave u rokovima propisanim poreznim zakonima, bit će kažnjeno novčanom kaznom u iznosu  od 200,00 KM do 2.000,00 KM.

Fizičko lice kod kojeg se utvrde nezakonitosti poslovanje bez dozvole, neprijavljivanje zaposlenika, poslovanje sa robom kojoj se ne zna porijeklo, neevidentiranje prometa u skladu sa poreznim zakonima i onemogućavanje ovlaštenim zaposlenicima da u skladu sa ovim zakonom izvrše inspekcijski nadzor ili neku drugu zakonom propisanu radnju, bit će kažnjeno novčanom kaznom u iznosu od 500,00 KM do 5.000,00 KM.“

Porezi i doprinosi za „paušalce“

Od početka primjene novih propisa iz oblasti oporezivanja dohotka, mogućnost paušalnog utvrđivanja i plaćanja poreza na dohodak izazvala je posebnu pažnju kod poreznih obveznika koji obavljaju samostalne djelatnosti: obrta i djelatnosti srodnih obrtu, te slobodnih zanimanja, poljoprivrede i šumarstva i otvorila niz pitanja u vezi s tim – koji poduzetnici mogu plaćati porez na dohodak u paušalnom iznosu, pod kojim uslovima, na koje osnovice treba da obračunavaju i plaćaju doprinose i slično.

Uslovi i kriteriji za utvrđivanje i plaćanje poreza na dohodak u paušalnom iznosu propisani su:

  • Zakonom o porezu na dohodak („Službene novine Federacije BiH”, 10/08, 9/10, 44/11, 7/13 i 65/13)
  • Pravilnikom o primjeni Zakona o porezu na dohodak („Službene novine Federacije BiH”, 67/08, 4/10, 86/10, 10/11, 53/11, 20/12, 27/13, 71/13, 90/13, 45/14, 52/16 i 59/16), a način obračuna i plaćanja doprinosa za poduzetnike „paušalce“, te u određenim slučajevima i za njihove zaposlenike, utvrđeni su istim propisima kao i za trgovce pojedince, tj. Zakonom o doprinosima i
  • Osnovicama za obračun doprinosa određenih obveznika za 2016. godinu.

 

Obavljanje obrtničke djelatnosti i srodnih djelatnosti, registracija, poslovanje i  prestanak obavljanja obrta i srodnih djelatnosti, te popis tradicionalnih i starih obrta po vrstama navedeni su u sljedećim propisima:

  • Zakonom o obrtu i srodnim djelatnostima („Službene novine Federacije BiH”, br. 35/09 i 14/11),
  • Uredbi o zaštiti tradicionalnih i starih obrta („Službene novine Federacije BiH”, br. 66/09 i 38/10) i
  • Pravilniku o djelatnostima koje se mogu obavljati kao domaća djelatnost („Službene novine Federacije BiH”, broj 61/09).

 

  • Uslovi i kriteriji za plaćanje poreza na dohodak u paušalnom iznosu

 

Zakon o porezu na dohodak propisao je da porezni obveznik koji obavlja samostalnu djelatnost pod određenim uslovima porez na dohodak može utvrđivati i plaćati u paušalnom iznosu.

Porezna uprava može poreznom obvezniku ukinuti paušalno plaćanje poreza na dohodak i naložiti plaćanje akontacije poreza na dohodak ukoliko u toku godine, u postupku nadzora ili na osnovu prikupljenih podataka o njegovim ostvarenim prihodima, utvrdi da je ostvario dohodak iznad iznosa koji primjenom propisanih stopa poreza na dohodak premašuje utvrđeni paušalni iznos poreza ili da je ostvario prihode koji podliježu obavezi plaćanja poreza na dodanu vrijednost.

U tom slučaju, porezni obveznik dužan je da utvrđuje dohodak od samostalne djelatnosti na osnovi poslovnih knjiga i evidencija.

Zakonom o porezu na dohodak propisana su dva uslova za odobravanje plaćanja poreza na dohodak u paušalnom iznosu:

  1. a) da porezni obveznik nije obveznik poreza na dodanu vrijednost i
  2. b) da porezni obveznik ne ostvaruje dohodak iznad iznosa koji primjenom propisanih stopa poreza na dohodak premašuje paušalni iznos poreza.

Saglasno Pravilniku o primjeni Zakonu o porezu na dohodak, poreznim obveznicima koji obavljaju samostalne djelatnosti obrta i djelatnosti srodnih obrtničkim, odobriće se plaćanje poreza na dohodak u paušalnom iznosu pod uslovima utvrđenim Zakonom o porezu na dohodak, ako obavljaju:

  1. obrtničke djelatnosti i djelatnosti srodne obrtničkim, sami bez zaposlenih drugih lica i ako se obavljanje djelatnosti zasniva na vještini, a ne na sredstvima za obavljanje djelatnosti – kućna radinost;
  2. stare i tradicionalne zanate utvrđene Uredbom o zaštiti tradicionalnih i starih obrta, sami ili sa najviše dva zaposlenika;
  3. prevozničke djelatnosti samo sa jednim sredstvom prevoza nosivosti do 8 tona i
  4. djelatnosti iz oblasti poljoprivrede i šumarstva kao osnovno zanimanje na osnovu odgovarajuće odluke nadležnog organa, uz uslov da te djelatnosti nisu registrovane kao obveznici poreza na dodanu vrijednost.

 

Prema Stavu FMF-a, broj: 05-15-125-2/09, od 9. 1. 2009. godine, za porezne obveznike koji obavljaju tradicionalne stare zanate bilo je dodatno precizirano da se radi o fizičkom licu koje samo ili uz pomoć jednog zaposlenog lica obavlja jedan ili više zanata iz popisa starih tradicionalnih zanata koji je sastavni dio Uredbe o zaštiti tradicionalnih starih zanata („Službene novine Federacije BiH“, broj 62/05).

Ovdje je potrebno napomenuti da je 29. oktobra 2009. godine stupila na snagu nova Uredba o zaštiti tradicionalnih i starih zanata („Službene novine Federacije BiH“, broj 66/09).

Naknadnom izmjenom Pravilnika o primjeni o porezu na dohodak omogućeno je da i fizička lica koja obavljaju tradicionalne stare zanate sa dva zaposlenika imaju pravo na paušalno plaćanje poreza na dohodak.

 

  • Domaća (kućna) djelatnost i tradicionalni stari zanati

 

U skladu sa odredbama Pravilnika o djelatnostima koje se mogu obavljati kao domaća radinost, pod domaćom radinosti podrazumijeva se obavljanje djelatnosti klasifikovanih pod odgovarajućim oznakama i nazivima u navedenom podzakonskom propisu, a u Uredbi o zaštiti tradicionalnih i starih obrta, pod tradicionalnim i starim obrtima obuhvaćena su sva takva esnafska zanimanja.

U tom smislu, pod domaćom radinošću tretiraju se odgovarajuće djelatnosti izrade i dorade predmeta kod kojih prevladava ručni rad i usluge u domaćinstvu, a mogu se obavljati samostalno ili uz pomoć članova zajedničkog domaćinstva, a pri utvrđivanju da li neki zanat pripada tradicionalnom, prije donošenja navedene uredbe koja to precizira, anketirani su svi kantoni, kao bi se obuhvatili svi tradicionalni zanati koji su, zbog majstorske izrade i tradicije, tipični za određena područja.

 

 

  • Podnošenje zahtjeva za utvrđivanje mjesečnog paušalnog iznosa

 

Porezni obveznici koji obavljaju djelatnost kućne radinosti i tradicionalnih starih zanata, u obavezi su da nadležnoj organizacionoj jedinici Porezne uprave podnesu zahtjev za utvrđivanje mjesečnog paušalnog iznosa (obrazac ZMP-1055) uz dokaz o ispunjavanju propisanih kriterija.

Napominje se da su odredbe Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dohodak („Službene novine Federacije BiH“, broj 86/10) kojim je propisan obrazac zahtjeva za utvrđivanje mjesečnog paušalnog iznosa u primjeni od 1. januara 2011. godine.

Obrazac ZMP-1055 kreiran je u cilju omogućavanja Poreznoj upravi da kontinuirano prati porezne obveznike koji porez na dohodak plaćaju u paušalnom iznosu, tj. obračunatu obavezu i uplaćene mjesečne akontacije poreza na dohodak u paušalnom iznosu, te provjeru šifre/klasifikacije djelatnosti iz Uredbe o zaštiti tradicionalnih i starih obrta.

Odredbama Zakona o porezu na dohodak i Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dohodak nije propisan rok za predaju zahtjeva, s obzirom na to da je riječ samo o slučajevima u kojima porezni obveznik želi da plaća porez na dohodak u paušalnom iznosu. Ukoliko porezni obveznik ne želi takvo plaćanje, ne ispunjava uslove za paušalno plaćanje ili ne podnese zahtjev, u obavezi je da vodi poslovne knjige na način predviđen za samostalnu djelatnosti obrta i djelatnosti srodnih obrta.

Budući da propisima o porezu na dohodak nije propisan rok za predaju zahtjeva, praktično, nema formalno-pravne prepreke da se obrasci ZMP-1055 dostave Poreznoj upravi Federacije BiH nakon prijema novih rješenja od općina usklađenih sa Zakonom o obrtu i Uredbom o zaštiti tradicionalnih i starih zanata, s tim da je potrebno nastaviti redovno plaćanje mjesečne akontacije poreza na dohodak u paušalnom iznosu kao u prethodnom periodu.

Propisima o porezu na dohodak nije propisan rok za predaju naznačenog zahtjeva, pošto se radi samo o slučajevima u kojima porezni obveznik želi da plaća porez na dohodak u paušalnom iznosu.

Ako porezni obveznik ne želi takvo plaćanje, ne ispunjava uslove za paušalno plaćanje ili ne podnese zahtjev, u obavezi je da vodi poslovne knjige na način predviđen za samostalnu djelatnost obrta i djelatnosti srodnih obrtu.

To znači da je, prema propisima o porezu na dohodak, bilo potrebno da se podnese zahtjev za paušalno plaćanje bez ograničenja perioda za koji važi, a da ranije dobijeno odobrenje važi sve dok porezni obveznik ispunjava postavljene uslove za paušalno plaćanje poreza na dohodak, o čemu su svojevremeno o tome usaglasili stavove Federalno ministarstvo finansija i Porezna uprava Federacije BiH.

Porezna uprava Federacije BiH dužna je u roku od 15 dana od dana podnošenja zahtjeva obavijestiti podnosioca zahtjeva da li može porez na dohodak plaćati u paušalnom iznosu ili će dohodak utvrđivati prema poslovnim knjigama i evidencijama.

Porezni obveznici koji pod uslovima iz Zakona o porezu na dohodak obavljaju prevozničke djelatnosti samo sa jednim sredstvom prevoza mogu bez podnošenja posebnog zahtjeva akontaciju poreza na dohodak po osnovu obavljanja samostalne djelatnosti plaćati u paušalnim mjesečnim iznosima.

 

  • Paušalni iznosi poreza na dohodak

 

Ako ispunjavaju uslove iz Zakona o porezu na dohodak i kriterije propisane Pravilnikom o primjeni Zakona o porezu na dohodak, porez na dohodak u navedenim mjesečnim iznosima mogu da plaćaju obveznici koji obavljaju:

  1. obrtničke djelatnosti i djelatnosti koje su srodne obrtničkim, sami bez upošljavanja

drugih lica .……………………………………………………………………………..70,00 KM

  1. stare i tradicionalne zanate ………………………………………………………..30,00 KM
  2. prevoz putnika samo sa jednim sredstvom prevoza…………………………… 50,00 KM
  3. prevoz tereta jednim prevoznim sredstvom nosivosti do 8 tona ……………. 80,00 KM

 

Naznačene mjesečne iznose poreza obveznici iz taksativno navedenih grupa dužni su uplatiti do 15. u mjesecu za prethodni mjesec u korist računa javnih prihoda kantonalnog budžeta na šifru prihoda 716112 – Prihodi od poreza na dohodak fizičkih lica od samostalne djelatnosti, prema mjestu registracije djelatnosti.

Napominje se da se, pri obračunu konačne godišnje osnovice poreza na dohodak, shodno članu 6. stavu 2. Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dohodak, u poreznu osnovicu ne uključuju oporezivi dohoci na koje je porez na dohodak obračunat i naplaćen po odbitku u toku poreznog perioda i smatraju se konačnom poreznom obavezom, kao ni dohodak ostvaren obavljanjem samostalne djelatnosti na koji se porez plaća u paušalnom iznosu.

Ukoliko porezni obveznici kojima je odobreno plaćanje poreza na dohodak u paušalnom iznosu, osim gotovinskog, povremeno sa pravnim licima ostvaruju i bezgotovinski promet, dužni su da, pored paušalnog mjesečnog iznosa poreza na dohodak, plaćaju i porez po odbitku po stopi od 10% na osnovicu koju čini svaki pojedinačni iznos prometa sa pravnim licima koji je naplaćen bezgotovinski.  Odbijeni i uplaćeni porez od prometa ostvarenog sa pravnim licem smatra se konačnom poreznom obaveznom.

„Paušalci“ nisu u obavezi da vode poslovne knjige propisane Zakonom o porezu na dohodak, izuzev poreznih obveznika koji povremeno sa pravnim licima ostvaruju bezgotovinski promet. U tom slučaju dužni su da vode knjigu prometa (obrazac KP-1042) u kojoj moraju evidentirati bezgotovinski promet ostvaren sa tim licima.

 

Osnovice za obračun i uplatu doprinosa paušalace, taksista i trgovaca pojedinaca

 

Prema članu 8. stavu 2. Zakona o doprinosima, te Osnovicama za obračun doprinosa određenih zanimanja za 2016. godinu doprinosi se obračunavaju i mjesečno uplaćuju tako da se pomnoži prosječna plaća u Federaciji BiH sa odgovarajućim koeficijentom i zbirnom stopom doprinosa od 41,5%.

Tako je utvrđena MJESEČNA OSNOVICA za obračun doprinosa:

*      od 697 KM kod samostalne djelatnosti obrta i slobodnog zanimanja koji porez na dohodak plaćaju u paušalnom iznosu dobija umnoškom prosječne plaće i koeficijenta 0,55 (1.267 KM x 0,55);

*      od 317 KM kod niskoakumulativne djelatnosti tradicionalnih esnafskih zanata utvrđene posebnim propisom u iznosu, ukoliko osiguranik od obavljanja samostalne djelatnosti obrta porez na dohodak plaća paušalno (1.267 KM x 0,25);

*      od  317 KM  za samostalnu djelatnost taksi prevoza (1.267 KM x 0,25);

*      od 317 KM za djelatnost poljoprivrede i šumarstva, ukoliko se porez na dohodak plaća prema paušalnoj osnovi (1.267 KM x 0,25);

*      od  367 KM za djelatnost trgovca pojedinca koji je upisan u odgovarajući registar kao samostalni trgovac, a trgovinu na malo obavlja izvan trgovačkih radnji koje su rješenjem nadležnog organa registrovane za djelatnost trgovine na tržnicama na malo (pijacama) na jednom prodajnom mjestu: štandu, stolu, boksu, montažno-demontažnom ili zidanom objektu tipa kiosk, kao i na štandu i stolu izvan tržnica na malo, za koje je nadležni organ izdao odobrenje (1.267 x 0,29).

Kao i ostali poduzetnici samostalne djelatnosti koji utvrđuju dohodak na osnovu propisanih knjiga i evidencija, paušalci su, također, dužni da na pomenute osnovice primjenjuju sljedeće stope doprinosa:

– 23% za penzijsko-invalidsko osiguranje,

– 16,50% za osnovno zdravstveno osiguranje i

– 2% za osiguranje od nezaposlenosti.

 

Obračun doprinosa za radnike kod „paušalaca“

Kada su u pitanju zaposlenici kod određenih „paušalaca“, Federalno ministarstvo finansija donijelo je Stav, broj: 03-02-1074/09, od 17. februara 2009. godine, kojim je propisan način utvrđivanja umanjenih osnovica za obračun doprinosa za zaposlenike u djelatnostima tradicionalnih esnafskih zanata.

Prema navedenom stavu FMF-a, ukoliko poslodavac zaposlenicima isplaćuje najnižu plaću, obračunava se primjenom preračunate najniže neto satnice pomnožene sa provedenim satima, bez obzira na to koji je stvarni fond sati u mjesecu.

Istovremeno, uz isplatu plaće zaposlenicima, poslodavac obračunava i plaća doprinose na umanjenu osnovicu.

U slučaju da poslodavac isplati zaposlenicima plaće koje su više od najniže plaće nema pravo da koristi umanjene osnovice i u tom slučaju dužan je da obračuna i uplati doprinose na osnovicu koju čini plaća zaposlenika.

Potrebno je naglasiti da se ovaj stav FMF-a može primjenjivati za obračun plaća i doprinosa ZA ZAPOSLENIKE kod poslodavaca koji obavljaju djelatnosti starih i tradicionalnih zanata, uz primjenu stopa predviđenih za nesamostalne djelatnosti, bez obzira na to da li im je Porezna uprava Federacije odobrila plaćanje poreza na dohodak u paušalnom iznosu ili ne. 

 

Paušalci i propisi o fiskalizaciji

 

U skladu sa odredbama Zakonu o fiskalnim sistemima („Službene novine Federacije BiH“, broj 81/09), obaveza evidentiranja prometa preko fiskalnih uređaja ne odnosi se na:

  • samostalnog poljoprivrednog proizvođača, u slučaju prodaje vlastitih poljoprivrednih proizvoda na pijačnim tezgama i porodičnom poljoprivrednom gazdinstvu,
  • vlasnika samostalne zanatske radnje, u slučaju prodaje vlastitih proizvoda umjetničkog, starog zanatstva i domaće radinosti na pijačnim tezgama i sličnim objektima,
  • banke i osiguravajuća društva,
  • energetska, komunalna, telekomunikacijska i druga preduzeća koja naknadu za prodatu robu, odnosno pružene usluge naplaćuju ispostavljanjem računa o obračunu potrošnje preko mjernih instrumenata (električna energija, gas, grijanje, voda, telefon i dr.),
  • poštanske aktivnosti i prevoz i isporuku poštanskih pošiljki,
  • obavezno socijalno osiguranje,
  • djelatnost vjerskih organizacija,
  • umjetničko i književno stvaralaštvo i scensku umjetnost,
  • rad umjetničkih ustanova,
  • djelatnost biblioteka,
  • djelatnost arhiva,
  • djelatnost muzeja,
  • prodaju preko automata,
  • djelatnost čistača cipela i nosača i
  • djelatnosti obrazovanja (predškolsko, osnovno, srednje i visoko).

 

Zakonom o fiskalnim sistemima bila je ostavljena mogućnost da, izuzetno, na prijedlog federalnog ministra finansija, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine može svojom odlukom, polazeći od specifičnosti određene djelatnosti, odrediti i druge djelatnosti koje ne podliježu obavezi evidentiranja prometa preko fiskalnih sistema.

U tom pogledu pokazalo se potrebnim iznaći modus za omogućavanje odgovarajućih posebnih olakšica u vezi s fiskalizacijom za nekolicinu djelatnosti koje iskazuju velika protivljenja uvođenju fiskalnih kasa, posebno za pojedine vrste djelatnosti iz oblasti saobraćaja, taksista i drugih paušalaca, određenih obveznika koji rade na tezgama, kioscima i drugim otvorenim prostorima, a u proteklom periodu su bili oslobođeni registrovanja prometa po propisima o porezu na dodanu vrijednost i porezu na dohodak.

Upravo iz tih razloga, Vlada Federacije BiH krajem juna 2011. godine donijela je Odluku o određivanju drugih djelatnosti koje ne podliježu obavezi evidentiranja prometa putem fiskalnih uređaja („Službene novine Federacije BiH”, broj 41/11).

Shodno navedenoj Odluci o.., pod drugim djelatnostima kod čijeg obavljanja ne postoji obaveza evidentiranja prometa preko fiskalnih uređaja podrazumijevaju se djelatnosti:

  1. javnih zdravstvenih ustanova,
  2. organa uprave i upravnih organizacija,
  3. pravnih lica koja vrše profesionalnu rehabilitaciju osoba sa invaliditetom i registrovanu djelatnost obavljaju upošljavanjem preko 50% lica sa invaliditetom, čiji stepen invalidnosti iznosi najmanje 50%,
  4. Crvenog krsta/križa Federacije BiH i propisane Zakonom o crvenom krstu/križu („Službene novine Federacije BiH”, broj 28/06) i druge humanitarne djelatnosti humanitarnih organizacija, udruženje i fondacija koja nisu registrovana za obavljanje privredne djelatnosti,
  5. taksi djelatnosti koju fizička lica obavljaju sa samo jednim (vlastitim) vozilom,
  6. obrtnika i srodnih djelatnosti koji paušalno plaćaju porez na dohodak,
  7. Komisije za vrijednosne papire, Registra vrijednosnih papira i društava za upravljanje fondovima, prilikom obavljanja poslova finansijskog posredovanja,
  8. prodaja na tržnicama na malo (pijacama) koja se obavlja izvan trgovačkih radnji koje su rješenjem nadležnog organa registrovane za djelatnost trgovine i
  9. prodaja na štandovima i stolovima izvan tržnica na malo, koja se obavlja na mjestima za koje je nadležni organ izdao odobrenje.

 

Prema pomenutoj Odluci Vlade Federacije BiH svi „paušalci” oslobođeni su od obaveze fiskaliziranja (uključujući taksiste i trgovce pojedince), za razliku od odredbe Zakona o fiskalinim sistemima, prema kojoj su od te obaveze bili izuzeti samo vlasnici samostalnih zanatskih radnji, u slučaju prodaje vlastitih proizvoda umjetničkog i starog zanatstva, te domaće radinosti na pijačnim tezgama i sličnim objektima.

 

***

  • Najnovije izmjene i dopune Zakona o doprinosima počele su i da se primjenjuju u praksi, kako bi se putem uvođenja u sistem doprinosa samostalne djelatnosti trgovca pojedinaca i taksista povećao kvantitet obveznika uplate doprinosa i osigurao dodatni izvor sredstava za penziono-inalidsko, zdravstveno i osiguranje od nezaposlenosti;
  • Zakonom o porezu na dohodak, Pravilnikom o primjeni Zakona o porezu na dohodak i odgovarajućim stavovima FMF-a utvrđeni su sljedeći uslovi i kriteriji za odobravanje plaćanja poreza na dohodak u paušalnom iznosu:
  • da porezni obveznik nije obveznik poreza na dodanu vrijednost,
  • da porezni obveznik ne ostvaruje dohodak iznad iznosa koji primjenom propisanih stopa poreza na dohodak premašuje paušalni iznos poreza,
  • ukoliko obavljaju obrtničke djelatnosti i djelatnosti koje su srodne obrtničkom, sami bez zaposlenih drugih lica i ako se obavljanje djelatnosti zasniva na vještini, a ne sredstvima za obavljanje djelatnosti – kućna radinost;
  • ako obavljaju tradicionalne stare zanate koji se nalaze u popisu starih tradicionalnih zanata koji je sastavni dio Uredbe o zaštiti tradicionalnih starih zanata, sami ili uz pomoć dva zaposlena lica i
  • ukoliko obavljaju prevozničke djelatnosti samo sa jednim sredstvom prevoza (prevoz putnika – taksisti i prevoz tereta prevoznim sredstvom nosivosti do 8 tona).
  • Na osnovu zahtjeva poreznih obveznika koji se bave kućnom djelatnošću i starim zanatima Porezna uprava Federacije BiH odobrava paušalno plaćanje poreza, s tim što prevoznici mogu i bez podnošenja zahtjeva plaćati porez na dohodak u paušalnom iznosu, ukoliko ispunjavaju navedene uslove i kriterije.
  • Porezna uprava može poreznom obvezniku ukinuti paušalno plaćanje poreza na dohodak i naložiti plaćanje akontacije poreza na dohodak, ako u postupku nadzora ili na osnovu prikupljenih podataka o njegovim ostvarenim prihodima u toku godine utvrdi da je p/o ostvario dohodak iznad iznosa koji primjenom propisanih stopa poreza premašuje utvrđeni paušalni iznos poreza na dohodak ili da je ostvario prihode koji podliježu obavezi plaćanja poreza na dodanu vrijednost.
  • Kada su u pitanju osnovice za obračun doprinosa za 2016. godinu, paušalci koji obavljaju stare i tradicionalne zanate, taksisti, kao i obveznici koji obavljaju djelatnost poljoprivrede i šumarstva (ako porez na dohodak plaćaju prema paušalnoj osnovi) obračunavaće iste na osnovicu od 317,00 KM, trgovci pojedinci na osnovicu od 367 KM, a paušalci koji obavljaju kućnu radinost i prevozničku djelatnost tereta, te sve ostale djelatnosti obrta ili slobodnog zanimanja (samo ako plaćaju porez na dohodak paušalno) na osnovicu od 697,00 KM.

                     

Back To Top