skip to Main Content

Bingham

U Sarajevu je juče održana prva Međunarodna konferencija o zvaničnoj statistici ICOS2017: Izazovi, mogućnosti i pravci budućeg razvoja statistike, koja okuplja preko 200 gostiju iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Slovenije, Makedonije, Italije, Njemačke, Danske, Velike Britanije, Švedske, Poljske, Luksemburga i Sjedinjenih američkih država.

Konferenciju su otvorili dekan Ekonomskog fakulteta u Sarajevu Kemal Kozarić i direktor Federalnog zavoda za statistiku Emir Kremić, nakon čega se prisutnima obratila ambasadorica Sjedinjenih američkih država gospođa Maureen Cormack. Svojim prisustvom otvaranje je uveličao i Visoki predstavnik u BiH, Dr. Valentin Inzko.

Dr. Nicholas Bingham, jedan od vodećih svjetskih teoretičara vjerovatnoće i profesor na uglednim Imperial College i London School of Economics, u svom uvodnom govoru poručio: „Ja sam teoretičar vjerovatnoće Vjerovatnoća i statistika su dvije strane iste medalje; matematike slučajnosti i neizvijesnosti. U poređenju sa drugim teoretičarima vjerovatnoće, ja sam neobično „statističan“. Velika mi je čast biti uvodničar na Međunarodnoj konferenciji o zvaničnoj statistici i zahvaljujem organizatorima na gostoprimstvu. Sarajevo je divan grad i siguran sam da će moj četverodnevni boravak u njemu biti nezaboravan.“

Na sesijama o jačanja kvalitete zvanične statistike i uloge tradicionalnih podataka u eri vladavine modernih tehnologija i „velikih podataka“, tj. Big Data, izlagali su, između ostalih, profesorica Ksenija Dumičić sa Univerziteta u Zagrebu, profesorica Rabija Somun-Kapetanović sa Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, profesor Ryan Kennedy sa Univerziteta u Houstonu (Teksas, SAD), Giulio Barcaroli (ISTAT) i Carsten Zangenberg (Statistics Denmark).  Danas, drugog dana konferencije, svoja izlaganja predstaviće dr. Rosa Ruggeri-Cannata (EUROSTAT), Faya Hayati (World bank), Deon Tanzer (IMF), dr. Ye Zhang (IMPAQ/USAID) and dr. Cesar Cancho (World Bank).

Konferenciju organizuju Federalni zavod za statistiku i Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu, uz podršku USAID, Svjetske Banke, IMF-a, kao i državnih ureda za statistiku Danske, Italije, EUROSTAT-a, te Agencije za statistiku BiH i Republičkog zavoda za statistiku Republike Srpske.

Back To Top