Na području općine Srebrenica trenutno djeluje ukupno 110 poduzetničkih radnji. Tokom prošle godine registrirano ih je 29, a odjavljeno 26 – potvrdio je Feni vršilac dužnosti načelnika Odjeljenja za privredu i razvoj Općine Srebrenica Dane Katanić.
Od prijavljenih radnji, kako je naveo, tri su trgovinske, 19 zanatskih, jedna veterinarska ambulanta i jedna taxi firma, te pet ugostiteljskih radnji. Od 26 odjavljenih radnji, tri su ugostiteljske, petnaest zanatskih, pet trgovinskih i tri taxi firme.
Kada su u pitanju pravni subjekti, Katanić ističe da Općina nema svoju evidenciju nego koristi evidenciju Ministarstva finansija RS odnosno Poreske uprave. Na osnovu te evidencije, na dan 30.11.2016. godine, na području općine Srebrenica regristrirana su 232 pravna subjekta.
Jedna od najstabilnijih fabrika na području Srebrenice je fabrika za pocinčavanje u Potočarima, gdje je zaposleno više od pedeset radnika. Fabrika je počela s radom prije više od petnaest godina, a i iz godine u godinu uglavnom niže uspjehe i pozitivne trendove poslovanja.
Druga fabrika koja je u prethodnom periodu zadržala veliki broj radnika, oko stotinjak, jeste fabrika autodijelova Cimos u Potočarima, kako se doskoro zvala, dok nije prešla u vlasništvo firme Prevent. U ovoj firmi rade i Srbi i Bošnjaci, a stručni kadar uglavnom je angažiran sa strane. U ovu firmu Vlada FBiH, Razvojni program UN-a i drugi donatori uložili su značajna sredstva.
U periodu bivšeg načelnika Srebrenice Ćamila Durakovića otvoren je još jedan Preventov pogon smješten preko puta Memorijalnog centra Potočari i uglavnom se bavi proizvodnjom navlaka za automobile, ali i drugim sličnim poslovima. U pogonu radi oko 60 radnika, Bošnjaka i Srba, a primanja su redovna.
Jedna od firmi koja je svoje djelovanje od samog osnivanja zadržala u Srebrenici jeste firma ‘Alma Ras’, koja od samog početka bilježi ekspanziju u poslovanju. Zapošljava uglavnom žene, a direktor je mladi povratnik.
U prošloj godini Srebrenica je dobila još jednu firmu – “Srebreničanka” koja se bavi proizvodnjom pomfrita. U njoj trenutno radi oko 30 radnika, Bošnjaka i Srba, a očekuje se da ova firma, prema najavama, zaposli još radnika iz Srebrenice.
Pored ovih firmi u Srebrenici djeluju i dva rudnika, rudnik Boksita Srebrenica i rudnik Sase.
Građani Srebrenica od nove vlasti i načelnika Mladena Grujičića očekuju uglavnom zadržavanje postojećeg broja radnih mjesta i otvaranje barem još jedne fabrike, ali i jednake šanse za zaposlenje za svakog građanina bez obzira na nacionalnu, vjersku i stranačku pripadnost.
(Fena)