Ministar pravde i uprave Kantona Sarajevo Mario Nenadić prisustvovao je radnom ručku koji su upriličili članovi Regionalne advokatske komore Sarajevo protekle sedmice. Uz predsjednike Advokatske komore FBiH Nikicu Gržića i Regionalne advokatske komore Sarajevo Senada Krehu, sastanku su prisustvovali i članovi UO Komore advokati Jasmina Cero, Edina Jahić, Tanja Hadžagić, Nenad Maglajlić, Dragan Kramara, te zamjenik sekretara Komore Selma Šetić.
Kako je izjavio ministar Nenadić, razgovarano je o položaju advokature u pravosuđu Kantona Sarajevo i o problemima sa kojima se advokati suočavaju u svom radu.
Ministar Nenadić je istakao važnost advokature te je najavio svaku vrstu podrške ovom važnom segmentu u pravnom zastupanju stranaka u Kantonu Sarajevo, gdje advokatura organizirano funkcionira vec 130 godina.
Govorio je o problemima koji opterećuju finansiranje pravosuđa u KS, između ostalog o visokim troškovima zastupanja po službenoj dužnosti. Mišljenja je da sudovi u Kantonu nedovoljno primjenjuju institut besplatne pravne pomoći i usluge koje u tom pravcu pruža Zavod za besplatnu pravnu pomoć kategorijama stanovništva koji nisu u prilici da samostalno finansiraju svoju odbranu i pravnu zaštitu u građanskim i krivičnim postupcima.
Razgovarano je i o uvjetima rada advokata. Predstavnici Komore su, između ostalog, ukazali na to da kantonalni organi uprave i upravne organizacije često nisu dovoljno transparentni u saradnji sa advokatima, u različitim postupcima koji se vode u Kantonu. Otežan je pristup informacijama, postupci traju predugo.
Ministar je dao punu podršku u radu advokatima i najavio da će kao i do sada odgovoriti na svaku njihovu konkretnu inicijativu u cilju rješavanja problema sa kojima se suočavaju u svom poslu.
“Osvrnuli smo se i na odluke Vrhovnog suda FBiH, prije svega na onu kojom se mijenja pravni stav Građanskog odjeljenja zauzet po pravnom pitanju prema kojem stoji da punomoćnik tražitelja izvršenja, advokat ili advokatsko društvo, ne može u izvršnom postupku naplatiti novčano potraživanje tražitelja izvršenja, bilo da se radi o glavnom dugu, kamatama, troškovima parničnog i izvršnog postupka putem svog žiro računa iako je tražitelj izvršenja dao izričito i posebno ovlaštenje punomoćnika za takvu naplatu, a sve u skladu sa relevantnim odredbama Zakona o parničnom postupku FBiH”, naveo je ministar Nenadić. Sudske odluke se ne komentarišu, nego se izvršavaju, tako da advokati ovaj stav Vrhovnog suda prihvataju i naravno da će ga poštovati, ali to doživljavaju kao sužavanje prostora za njihov rad i djelovanje, istaknuto je.
Advokati su naglasili da je posljednjih godina došlo do izvjesnog urušavanja pozicije advokature u sistemu pravne zaštite stranaka u FBiH i Kantonu. Najavili su da će, između ostalog, kao dio sistemske borbe za položaj advokature u FBiH, svoje nezadovoljstvo u vezi s tim izraziti i prema nadležnim federalnim institucijama.
Također su ukazali i na određene probleme u vezi sa uvjetima rada u zgradi Palate pravde gdje provode najviše radnog vremena zastupajući stranke. Jedan od njihovih, kako kažu ponovljenih zahtjeva, je osiguranje posebnog šaltera za potrebe advokata i notara u Zemljišno-knjižnom uredu putem kojeg bi mogli efikasnije završavati neophodne poslove i dokumentaciju za potrebe pravne zaštite klijenata bez dugog čekanja u redovima.
Ministar Nenadić ističe da je ostvario odličnu saradnju sa Advokatskom komorom i da je vrlo zadovoljan održanim sastankom i dodao da će, kao i dosada, kroz sistemska rješenja, u saradnji sa nadležnim federalnim institucijama, unapređivati rad advokature, uz puno razumijevanje njene uloge i značaja u pravnom sistemu Kantona Sarajevo.
Sa druge strane, predstavnici Advokatske komore, naglasili su da je ovo način na koji se treba razvijati saradnja institucija vlasti i pravosuđa, a time i sa advokaturom kao neizostavnim dijelom pravosuđa u širem smislu riječi.