Izložba “Moć starenja” u bečkoj galeriji Belvedere pokazuje mnogobrojne istorijske i aktuelne umjetničke pristupe o temi starenja.
“Kako se nosimo sa starenjem jedno je od velikih pitanja današnjice, utoliko i više jer je očekivani životni vijek jasno duži. Umjesto cijenjenja starosti postoje realna diskriminacija i isključenje starih osoba. Izložba u Belvederu prikazuje slike starosti, koje zrače snagom, ljepotom i radošću: moć kasnih godina”, kaže generalna direktorica galerije, Stella Rollig.
Picasso je samo jedan od 105 umjetnika čija ukupno 174 djela se mogu vidjeti na ovoj izložbi, a sve slike se bave pitanjima starosti, jer starost nije samo biološki proces nego i kulturna konstrukcija. Trenutno se starost ne shvata kao prirodni dio života poput djetinjstva, mladosti i odrasle dobi. Pojmovi poput “anti againg” opisuju starenje kao patološku promjenu koju treba tretirati. Stare osobe su na marginama društva, dok su žene više pogođene nego muškarci. Prema idealu ljepote starom nekoliko stoljeća, žene se još uvijek vrjednuju po svom mladolikom izgledu, ranije se smatraju starima te se zbog staorsti ranije zanemaruju u javnosti.
“Da li je našem društvu potrebna pomoć u svladavanju ovog dijela života, i ako da, zašto? Nedostaju li pravi uzori? Može li umjetnost ponuditi alternativu?”, pita se kustosica izložbe Sabine Fellner.
Umjetnici imaju alternativni pogled na starost i ilustriraju da ona uistinu znači i iskustvo, životnu mudrost, moć, kontemplaciju, dostojanstvo, životnu radost, produktivnost i trijumf nad konvencijama društva. Na osnovu šest tematskih kompleksa – vječna mladost/ponosna starost, prolaznost, samoća/povezanost, nova sloboda, sjećanje – prikazuju se nove perspektive na starost. Pomoću različitih umjetničkih predmeta umjetnici na kritičan naöin i s puno razumijevanja, ali i sa ironijom i humorom prikazuju kako se starost u svim svojim fasetama integriše u naš život te kako je moguć solidaran život među generacijama.
Izložbu je moguće posjetiti do 04. marta 2018. godine.
(Eurocomm-PR)