skip to Main Content

 

U Inspektoratu Ministarstva komunikacija i transporta Bosne i Hercegovine tokom 2016. sačinjeno je 557 zapisnika o izvršenom inspekcijskom pregledu na licu mjesta, te je izrečeno 20 upravnih mjera upozorenja u skladu sa članom 36. Zakona o međunarodnom i međuentitetskom cestovnom prijevozu.

– U 2016. godini izdato je 339 prekršajnih naloga, od čega je 186 prekršajnih naloga izdato stranim prijevoznicima, a nadležnim tužilaštvima su upućene četiri prijave za moguće počinjenje kaznenog djela falsifikovanja dozvola, potpisa odgovorne osobe i pečata ministarstva – potvrdio je to Feni glavni inspektor u Inspektoratu Ministarstva komunikacija i transporta BiH Adis Šehić.

Dodao je da su se planirane aktivnosti Inspektorata za 2016. odnosile na rad po predstavkama stranaka, preduzimanje radnji po zahtjevima stranaka i nadležnih kontrolnih organa za obavljanje inspekcijske kontrole, obavljanje inspekcijske kontrole, izricanje upravnih mjera, izdavanje prekršajnih naloga, učestvovanje u akcijama inspekcijskog nadzora po zahtjevima nadležnih inspekcijskih uprava, učestvovanje u radnim skupinama za izradu zakonskih i podzakonskih akata, korištenje opreme za kontrolu digitalnih i analognih tahografa.

– Inspektori Inspektorata Ministarstva komunikacija i transporta BiH, iz svojih ovlaštenja, koja proizilaze prvenstveno iz Zakona o upravi, nakon toga iz Zakona o međunarodnom i međuentitetskom cestovnom prijevozu, te Zakona o radnom vremenu i obaveznim odmorima mobilnih radnika i uređajima za evidentiranje u cestovnom prijevozu, obavljaju inspekcijski nadzor na terenu, a u skladu s godišnjim planom Inspektorata – pojasnio je Šehić.

Po njegovim riječima, u postupku nadzora, prema stranim i domaćim prijevoznicima, se primjenjuju preventivne i represivne mjere.

– Preventivne se ogledaju u izricanju upravnih mjera (upozorenja/opomena), dok se represivne mjere provode kroz izdavanje prekršajnih naloga – dodao je.

Šehić je istakao da Inspektorat Ministarstva komunikacija i transporta BiH ima saradnju s ostalim agencijama ili upravama na nivou BiH.

Govoreći o saradnji s entitetskim inspektoratima, Šehić je kazao da su tokom 2016.  održavani sastanci glavnih inspektora (Ministarstva i entiteta), u kojima je razmatrana problematika u provođenju nadzora nad zakonom o međunarodnom i međuentitetskom cestovnom prijevozu kao i način kontrole  te sankcioniranja nelegalnog prijevoza.

Naglasio je da su tokom 2016. uposlenici Inspektorata imali kontinuiranu i veoma uspješnu saradnju s pripadnicima Granične policije Bosne i Hercegovine.

– U Terenskom uredu Zapad (Bosansko Grahovo) održana je edukacija inspektora TU Zapad radi edukacije i jednoobraznog postupanja u nadzoru Zakona o međunarodnom i međuentitetskom cestovnom prijevozu – kazao je Šehić.

 

 

(FENA)

Back To Top