Jutros je u Sarajevu počeo Ekonomski forum, pod nazivom „Reforme i ekonomski ambijent“, na kojem se okupilo preko 400 učesnika, predstavnika vlasti, akademske zajednice i privrednika iz cijele BiH. Predsjednik Predsjedništva BiH Mladen Ivanić otvorio je ovaj skup, rekavši da je od izuzetne važnosti napraviti ambijent bolji za poslovanje i investiranje, te naglasio kako je važno da domaća valuta zadrži stabilnost.
Prema njegovim riječima suština ekonomskih reformi treba da bude smanjenje javnog sektora, te razvoj privrede u kojoj će se povećati broj zaposlenih. Naglasio je pogubnu činjenicu da je lani samo jedna od stranih ambasada u BiH izdala 15.000 radnih viza za naše građane. Ovaj odliv mlade radne snage treba zaustaviti.
Kao važne istakao je, između ostalog, i reforme zdravstvenog i poreznog sistema od kojih se već dugi niz godina „bježi“. Kako navodi od važnosti su zajednički pogledi na program ekonomskih reformi, ali nam nedostaje vlastitih inicijativa. Zbog toga je ovaj skup ocijenio važnim jer će na njemu razgovarati domaći predstavnici, bez stranih posrednika, te pokušati doći do zajedničkih rješenja određenih problema.
Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH istakao je da su u fokusu ove institucije reforme i modernizacija BiH. Iznio je podataka da je za 22 mjeseca u BiH kroz reforme tržišta rada zaposleno više desetina hiljada novih radnika. Osim povećanja zaposlenosti, statistike bilježe i povećanje izvoza. Europska unija nam je i dalje glavni vanjskotrgovinski partner. BiH izvozi preko 73% u zemlje Europske unije. Kao pozitivno istaknuo je i rast industrijske proizvodnje oko 3,8%.
U ovoj godini kada je riječ o reformama, kako navodi Zvizdić, treba staviti akcenat na obrazovanje, vansjku trgovinu i konkurentnost.
Prisutne je pozdravio i Elmedin Konaković, premijer Vlade Kantona Sarajevo, te govorio o postignutim rezultatima i ciljevima koji su pred ovom vladom.
- Najbitnije je da se svi bavimo ekonomijom, zaposlenjem i investicijama od koji građani imaju koristi, a ne politikom. Najbitnije je zaposlenje građana i investicije u cijeloj BiH, jer od naglašavanja različitosti građani nemaju koristi, istakao je Konaković.
O programima vlada Federacije BiH i Republike Srpske govorili su premijer Fadil Novalić i Zoran Tegeltija, zamjenik predsjednice Vlade RS i ministar finansija RS, kao i Vjekoslav Bevanda, ministar finansija BiH.
Premijer Federacije BiH Fadil Novalić izjavio je da će ove godine u fokusu Federalne vlade biti posebno aktivnosti u oblasti poslovnog ambijenta.
– Ova 2017. je godina poslovnog okruženja i tu su složeni zakoni i propisi koji tretiraju stečaj i stečajno poravnanje, parafiskalne namete, formiranje privrednih sudova i drugo, te je potrebna interoperabilnost svih aktera u tom procesu – kazao je Novalić tokom panela o temi “Programi vlada: reformski kurs ka poslovnom ambijentu“.
U okviru aktivnosti na stvaranju povoljnijeg poslovnog okruženja ovu godinu, po njegovim riječima, obilježit će i značajna akcija u smislu borbe protiv sive ekonomije.
Novalić je podsjetio da je njegov ekspoze bio posvećen ekonomiji i ekonomskim promjenama dodajući da je veliki uspjeh da se u društvu ekonomija nametnula kao glavna tema. Naglasio je da su Reformska agenda i ciljevi zactani u akcionim planovima prevashodno i dominantno naš domaći materijal.
Ministar finansija u Vladi RS Zoran Tegeltija je kazao da je na posljednjem sastanku entitetskih premijera u Banjoj Luci razgovarano o tome kako da se dođe do realizacije projekata. Preovladalo je mišljenje da treba postići visok stepen harmonizacije ključnih zakonskih propisa pogotovo u poreskoj politici, te pitanju registracije, stečaja preduzeća kako bi povećali konkurenost privrede na cijeloj teritoriji BiH.
Tegeltija je među ostalim ukazao na nedovoljnu efikasnost javnih preduzeća i javnih fondova.
Ministar finansija BiH Vjekoslav Bevanda prokomentarisao je neke prijedloge o promjeni stope PDV, kazao da smatra da nije za takvu promjenu jer bi se time ugrozio krhki sistem koji generalno dobro funkcionira. Naglasio je da je potrebno u socijalnom sekoru precizno definirati propise, te pojačati finansijsku disciplinu, a stopa PDV-a, koja je najamanja u regiji, može biti samo prednost.
Naglasio je i važnost usvajanja Zakona o akcizam u BiH, od kojeg zavisi dalja provedba Reformske agende.
Ekonomski forum organizovao je Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu (EFSA).