skip to Main Content

IT

 

Saglasno ugovoru sa Sarajevskom razvojnom agencijom SERDA renomirana konsultantska firma Strik Consulting d.o.o, u planiranom roku je, uz angažovanje multidisciplinarnog tima eksperata, izradila Studiju razvoja IT sektora u Kantonu Sarajevo koja je jasno definisala strateške pravce razvoja koji otvaraju mogućnost zapošljavanja mladih ljudi na atraktivnim izvozno orijentisanim poslovima.

Dokument je prezetiran i jednoglasno usvojen od Vlade Kantona Sarajevo na redovnoj sjedinici održanoj 2. februara ove godine koja preuzima dalju koordinaciju i implementaciju operativnih ciljeva.

Studija ima za cilj da, na bazi aktuelne, integralne i sveobuhvatne analize postojećeg stanja, integrira prijedlog strateških pravaca ubrzanog razvoja IT sektora i njegovog pozicioniranja kao jednog od nosilaca ukupnog ekonomskog razvoja u Kantonu Sarajevo.

Ekspertni tim firme StrikConsulting prilikom izrade studije primijenio je metodologiju koja je uključila primarna istraživanja kroz direktne strukturirane intervjue sa vodećim kompanijama IT sektora kombinovane sa detaljnim sekundarnim istraživanjem postojećih razvojnih dokumenta, prikupljanjem relevantnih podataka i strukturiranjem svih raspoloživih statističkih podataka.

Situaciona analiza je utvrdila da IT sektor u Kantonu Sarajevo čini gotovo 60 posto ove djelatnosti u FBiH i ima respektabilnu osnovu za dalji razvoj. Postojeći obim aktivnosti i izvozni rezultati nastali su u uvjetima dinamičnog rasta tražnje IT usluga na svjetskom tržištu, na osnovama poduzetničke inicijative vlasnika privatnih IT kompanija koje su, uz relevantnu podršku bosanskohercegovačke dijaspore uspjele razviti izvrsno poslovanje.

Postojeće kompanije imaju gotovo neograničen potencijal novog zapošljavanja koji se mjeri u hiljadama radnih mijesta ali se susreću sa problemom nedovoljnog broja adekvatnih kadrova, zbog kojeg su već danas prisiljene odbijati izuzetno atraktivne mogućnosti i ponude za implementaciju izvoznih projekta.

Na osnovu ukupne situacione analize u Studiji su predloženi kratkoročni i dugoročni ciljevi te ukratko definirani  elementi operativnih ciljeva na osnovu kojih Vlada Kantona Sarajevo može kreirati vlastiti akcioni plan implementacije usklađen s ostalim aktivnostima i raspoloživim budžetom.

Elementi operativnih ciljeva su integrirani u tri strateška cilja. Prilagođavanje obrazovnog sistema koji bi, uz dosljednu implementaciju predloženih operativnih ciljeva, pored otvaranja IT fakulteta i dvije srednje škole uključio i implementaciju programa cjeloživotnog učenja i programa prekvalifikacije te otvorio mogućnost ostvarenja strateškog cilja od 12.000 IT inženjera i specijalista do kraja 2025. godine.

Također, uspostavljanje i izgradnja tehnološkog parka Sarajevo koji će uključivati fleksibilne i funkcionalne prostore za potrebe IT kompanija kombinirane s prostorom za zgradu IT fakulteta i prostorom za IT istraživačko-razvojni centar koji može integrirati i funkciju modernog inovativnog  IT akceleratora, te unapređenje poslovnog okruženja, saopćeno je iz firme Strik Consulting.

Back To Top