Kompanija Schneider Electric, globalni specijalist za upravljanje energijom i automatizaciju, predstavila je aplikaciju Termis 7.0 – naprednu aplikaciju za optimizaciju vrelovodne mreže sistema gradskog grijanja.
Jedan od brojnih izazova s kojima se susreću kompanije koje se bave toplovodnim mrežama jesu troškovi rasipanja energije, ukoliko se ne uzmu u obzir dnevne fluktuacije u potražnji.
Aplikacija Termis cjelovito je rješenje koje u stvarnom vremenu pruža prognostičke podatke. Same podatke dobiva od SCADA sistema i hidro-meteorološkog zavoda, te na taj način omogućava operaterima bolje predviđanje budućih zahtjeva korisnika. Prikupljenim informacijama smanjuje se temperatura vode u toplovodnom sistemu na najmanji potreban nivo, čime se smanjuje i potrošnja energije.
Rješenje Termis 7.0 rezultat je 30-godišnjeg razvijanja znanja i iskustava stečenih svakodnevnom primjenom. Spoj svih informacija rezultirao je aplikacijom koja sadrži najobimnije funkcionalnostii profesionalne značajke za upravljanje energijom. Namijenjena je za toplovodne sisteme, od projektiranja i dizajniranja sistema, do puštanja u pogon, redovnog rada i održavanja. Osim za nove sisteme, koristi se i za simuliranje proširenja postojećih sistema.
Mobilna aplikacija, dostupna za Apple i Android, procjenjuje moguće uštede ostvarene instalacijom Termis 7.0 u toplinskim mrežama. Ulazni podaci temelje se na lako shvatljivoj metrici, kao što su podaci o tome koliko je energije proizvedeno, kolika je prosječna temperatura zraka, te kolika je sadašnja cijena energije.
Posebna poboljšanja ugrađena u Termis 7.0:
- brže učitavanje i pohranamodela datoteka
- brža master-operator komunikacija
- uvođenje akumulatora kao samostalne jedinice
- poboljšana funkcija pretraživanja
- prikaz kontrolnog načina rada toplana, pumpi i ventila
- mogućnost višestrukih registracija u sistem
Kao rezultat tih poboljšanja korisnici rješenja Termis 7.0 mogu:
- smanjiti gubitke energije zagrijavanjem samo onoliko vode koliko je potrebno da se zadovolji prognozirana potražnja, što smanjuje izdatke za energiju za 10 do 15 posto.
- smanjiti potrošnju energije pomnim praćenjem informacija o potražnji za toplom vodom, trenutnoj temperaturi i budućnoj vremenskoj prognozi
- poboljšati zadovoljstvo korisnika smanjenjem broja zastoja u isporuci tople vode i bržim informiranjem građana