Gradonačelnik Beča Michael Häupl i gradska vijećnica za ekonomiju Renate Brauner zajedno sa predsjednikom Udruženja za industrijalaca Wolfgangangom Hesounom i direktorom Johannesom Höhrhanom napravili su presjek realizacije zajedničkog “Sporazuma o privrednom sjedištu” iz 2014. godine.
Od ukupno 50 mjera određenih sporazumom iz 2014. godine s ciljem jačanja Beča kao privrednog centra do sada je ostvareno 20 ciljeva kao što su kampanja “Made in Vienna”. Analiza poslovnih zona i optimizacija doseljeničke karte “Crveno-bijelo-crveno” su trenutno u realizaciji.
U cjelokupnom proizvodnom sektoru aktivno učestvuje 8.500 preduzeća koja direktno i indirektno utiču na 300.000 zaposljenja u gradu. U Beču djeluje 200 većih industrijskih preduzeća koja zapošljavaju 173.000 osoba i ostvarila su 26 odsto dodatne vrijednosti na nivou grada.
Među mjerama za jačanje privrede su i strategija za pametni grad “Smart City” i inicijativa “Innovatives Wien 2020” kojima se ciljano forsira i unapređuje naseljavanje firmi orijentisanih na inovacije.
Pomoć stiže i od bečke Privredne agencije kroz program “Business Support” u sklopu kojeg se aktivno pomaže firmama koje donose važne odluke o investiranju.
Jedna od mjera bilo je i stvaranje industrijskih zona što je velik izazov u gradu čije stanovništvo stalno raste. Udio privrednih površina sada iznosi pet odsto, a vijećnica Brauner naglašava da ovaj udio ne smije biti smanjen. Osim obezbjeđivanja novih površina i proširivanja sadašnjih kapaciteta kupovinom i izmjenama vlasničke strukture potrebno je efikasnije koristiti postojeće poslovne zone, glasi jedan od zaključaka.
Tokom 2017. godine predviđeni su brojni sastanci Grada i Udruženja na teme kao što su “industrija 4.0” ili poboljšanje saobraćajne infrastrukture.
(EUROCOMM-PR Sarajevo)