skip to Main Content

PITANJE: Članom 109. i 110. Zakona o radu propisana je procedura davanja otkaza (tkz. tehnološki višak), na način da, ako poslodavac iz ekonomskih, tehničkih ili organizacijskih razloga ima namjeru otkazati ugovor o radu najmanje petorici radnika postoji potreba konsultiranja sa sindikatom, a što se u smislu člana 110. Istog zakona, provodi na način da poslodavac priprema akt u pisanoj formi (može se zaključiti da je upravo to program zbrinjavanja radnika) i tim članom su donekle dati elemeti tog programa. U konkretnom (radi se o privatnoj firmi u 100% ), donesen je novi Pravilnik o radu (nova sistematizacija), koja je po prirodi stvari pokazala postojanje viška radnika jer novom sistematizacijom ne postoje više određena radna mjesta koja su ranije postojala, dakle, radi se o  potrebi otkazivanja ugovora o radu zbog organizacijskih, ali i ekonomskih razloga, jer su, pored usklađivanja Pravilnika o radu sa Zakonom o radu (sistematizacija je sastavni dio pravilnika) i ekonomski razlozi doveli do potrebe za novom sistematizacijom (teško finansijsko stanje). Poslodavac trenutno zapošljava preko 100 radnika.

Logičkm i sistemskim tumačenjem odredbi člana 109. i 110. može se zaključiti da je procedura propisana navedenim odredbama moguća samo ako je kod poslodavca formirano vijeće zaposlenika odnosno sindikat, a u konkretnom kod poslodavca nisu formirani ni vijeće zaposlenika ni sindikat, samim time sindikatu nije utvrđena ni reprezentativnost, slijedom čega je nemoguće provesti obavezu konsultiranja jer se isto i nema s kime provesti. Također, poslodavac nije vezan nikakvim granskim kolektivnim ugovorom ili da su eventualno radnici uključeni u neki granski sindikat.

Slijedom naprijed navedenog,  a u okolnostima u kojima poslodavac ima namjeru donijeti odluku o otkazu ugovora o radu većem broju radnika (taj broj je sigurno veći od 5), postavlja se pitanje da li su za tog poslodavca relevantne odredbe člana 109. i 110 jer nisu ispunjene potrebne pretpostavke iz naprijed navedenih odredbi (nema sindikata), ili bi u takvim okolnostima poslodavac, pored nove sistematizacije, ipak trebao napraviti neki akt u pisanoj formi (da li je to ustvari sistematizacija sama po sebi), u kojem bi se navelo da će doći do viška radnika (postavlja se pitanje s kim iskomunicirati takav akt ako nema sindikata i u kojoj proceduri).

Ako se na poslodavca ne primjenjuju odredbe člana 109 i 110, da li to znači da je u diskrecionoj ocjeni poslodavca kojim radnicima će dati otkaz, a koje radnike će zadržati u radnom odnosu (napominjemo da su u samoj sistematizaciji propisani uslovi za određeno radno mjesto), što ustvari ukazuje da se dilema može odnositi samo na više  radnika koji imaju istu stručnu spremu (npr. ranije bila tri radnika sa istim uslovima, a sada je potreban 1 ili više nema tog radnog mjesta), ili pak poslodavac sam sebi treba propisati neke kriterije za ocjenu koji radnici će dobiti otkaz, a koji ne (da li se o tim kriterijima trebaju upoznati svi radnici i da li se prema tim kriterijima treba vršiti ocjena, npr. godine staža, broj članova domačinstva i sl.)

Da li je dovoljno da poslodavac od postojećih radnika izvrši popunu sistematizacije (preraspored u proceduri otkazivanja ugovora s ponudom novih ugovora o radu, naravno, podrazumijeva se da ispunjavaju uslove iz sistematizacije), a da se preostalim radnicima daju otkazi ugovora o radu uz obrazloženje da je donesena nova sistematizacija, da je izvršen preraspored radnika na nova radna mjesta, te da se na taj način pokazao višak radnika koji samim time više ne mogu biti u radnom odnosu?

 

ODGOVOR:

 

Ovaj sadržaj je dostupan samo pretplatnicima!
PRIJAVITE SE

Ako ste zainteresovani za pretplatu kontaktirajte nas na mail: prodaja@privrednastampa.biz

PRETPLATA NA ČASOPIS ZIPS

PRETPLATA NA ČASOPIS SUDSKA PRAKSA

Časopis ZIPS

Back To Top