skip to Main Content

 

S obzirom da je u ovoj sedmici krajnji rok da se na nivou izvršnih organa vlasti usvoji Strategija ruralnog razvoja, dužan sam da uputim poziv nadleznim izvršnim organima vlasti u entitetima, a posebno u Republici Srpskoj da finaliziraju usvajanje ovog dokumenta  koji podrazumijeva siguran pristup fondovima Evropske unije i dobijanje, za početak,  30 miliona eura bespovratnih sredstava koji će biti iskorišteni isključivo za ruralni razvoj.

O važnosti ove strategije, prethodnih mjeseci je više puta govorio i ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, naglašavajući da Strateški plan ruralnog razvoja u potpunosti  poštuje nadleđnosti entitetā i podsjetio je da su  u njegovoj izradi ravnopravno učestvovali predstavnici entitetskih vlada, čiji su zahtjevi maksimalno uvaženi. Ministar Šarović je jasno  upozorio da je usvajanje Strategije preduslov za dobijanje sredstava iz pretpristupnih fondova Evropske unije, ali i otvaranje pristupa fondovima IPA.

Vijeće ministara BiH već mjesecima strpljivo čeka na pozitivno mišljenje, pokazujući maksimalan nivo kooperativnosti prema prijedlozima koji dolaze sa nivoa entiteta. Istovremeno, izražavamo bojazan i sumnju da bi se ovakvim načinom mogao ponoviti scenarij koji smo imali priliku vidjeti u nedavnom primjeru Transportne zajednice kada je pozitivno mišljene došlo poslije predviđenih rokova, a sve sa ciljem da se optuži Vijeće ministara BiH, a posebno Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa da nije u zadatom roku  završilo svoj dio posla.

Ipak, i pored brojnih urgencija koje je upućivalo nadležno Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa  i pored brojnih sastanaka, još uvijek nismo dobili pozitivno mišljenje entitetske Vlade Republike Srpske.

Zbog toga, pozivam na potrebu odgovornog pristupa, kako bi u narednih par dana usvojili Strategiju poljoprivrednog i ruralnog razvoja, koja će, ukoliko bude potvrđena i u Parlamentu BiH, domaćim poljoprivrednim proizvođačima otvoriti mogućnost da u narednim godinama dobiju milionska sredstava koja trebaju stići kroz projekt EU.

Nastave li  se sa bezrazložnim odugovlačenjem, koje je BiH već skupo koštalo, jer sektor poljoprivrede i ruralnog razvoja nije mogao koristiti  IPA fondove, poljoprivrednici će i dalje preživljavati zahvaljujući skromnim budžetskim poticajima, a dugoročna šteta će biti neuporedivo veća, jer su milionska sredstva iz evropskih fondova na koja poljoprivredni sektor u BiH može računati, višenamjenska – od direktne pomoći proizvođačima, do opreme laboratorija za kontrolu sigurnosti hrane i veterinarskih stanica, navodi se u pozivu Denisa Zvizdića, predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH upućenom nadležnim izvršnim organima vlasti u entitetima.

Back To Top