skip to Main Content

Institut za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine sinoć je otvorio, u Mostaru, prvu Laboratoriju za referentno ispitivanje motornih karakteristika tečnih goriva u našoj zemlji. Uz podršku Vlade Republike Slovenije i njenog programa međunarodnog razvoja, Centra za međunarodnu saradnju i razvoj Slovenije (CMSR), te u saradnji sa poduzećem HERKON d.o.o. Mostar, novouspostavljena laboratorija će biti prva koja pokriva sve parametre opisane u europskim normama EN 590 za dizel goriva i EN 228 za benzinska goriva u skladu sa korespodentnom EU Direktivom 2009/30/EC. Direktne metode opisane su u sljedećim međunarodnim standardima: EN ISO 5165 Naftni proizvodi – Određivanje kvaliteta paljenja dizel goriva – Cetanska motorna metoda; EN ISO 5164 Automobilska goriva – Određivanje oktanskog broja – Istraživačka metoda i EN ISO 5163 Automobilski i avionski tipovi goriva – Određivanje oktanskog broja – Motorna metoda.

Svečanom otvaranju prisustvovali su visoki dužnosnici i gosti iz Slovenije i BiH. U slovenačkoj delegaciji koju je predvodila Eva Štravs Podlogar, državna sekretarka i zamjenica ministra za privredu i tehnologiju Republike Slovenije, bili su i Gašper Jež, direktor Centra za međunarodnu saradnju i razvoj, te doc. dr. Matjaž Godec, direktor Instituta za kovinske materijale i tehnologije iz Ljubljane. Među zvanicama je bio i slovenački ambasador u BiH NJ.E. Iztok Grmek. Goste su dočekali Mato Franjičević, zamjenik ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH; Zijad Džemić,direktor Instituta za mjeriteljstvo BiH, te Bernard Jovanović, direktor mostarske kompanije HERKON d.o.o.

Nakon svečanog presjecanja vrpce gostima se obratio direktor Instituta za mjeriteljstvo Zijad Džemić, koji je rekao da Institut kao samostalna državna upravna organizacija koja odgovara direktno Vijeću ministara BiH nastavlja u okviru svojih zakonom definisanih nadležnosti i u okviru svojih mogućnosti da rješava probleme i zadatke koje BiH ima na putu priključenja Evropskoj zajednici obezbjeđujući uslove za provedbu pojedinih direktiva EU, da svojim djelovanjem pokušava unaprijediti kvalitet života građana i zaštiti potrošače u BiH. Novootvorena laboratorija je odličan primjer ovakvog rada Instituta. Naime, u BiH trenutno radi 6 akreditovanih laboratorija koje koriste aplikativne instrumente i primjenjuju indirektne metode u svrhu ispitivanja oktanskog i cetanskog broja tečnih goriva. Do sada nije postojala laboratorija na teritoriju BiH koja raspolaže kapacitetima za provođenje najtačnijih tj. direktnih primarnih metoda. Otvaranjem ove laboratorije, postojeće akreditovane laboratorije će koristiti njene usluge za referentno ispitivanje motornih karakteristika tečnih goriva u smislu sudjelovanja u interkomparacijama u BiH i van BiH, što će omogućiti provjeravanje i potvrđivanje njihovih mogućnosti, održavanje statusa akreditacije, te osigurati bolji kvalitet pruženih usluga za sve korisnike. Jedini proizvođač tečnih goriva u BiH „Rafinerija nafte Brod“ će koristiti usluge Laboratorija za referentno ispitivanje motornih karakteristika tečnih goriva, poređenjem svojih rezultata sa referentnim koje će davati nova laboratorija, a to će značajno unaprijediti proizvodni proces i kontrolu kvaliteta proizvoda Rafinerije. Laboratorija će u suradnji sa inspekcijskim organima biti korištena za potrebe inspekcijskog nadzora, kao i u svrhe vještačenja u sudskim sporovima, istakao je Džemić ovom prilikom.

Pomenimo da potrošnja tečnih energenata, primarno benzinskih i dizel goriva, u Bosni i Hercegovini iznosi oko 1.7 milijardi litara na godišnjem nivou. Osnovni faktor kod formiranja cijene je svakako kvalitet goriva, koji se reflektuje u oktanskom, odnosno cetanskom broju koji će se sada moći direktno mjeriti.

„Formiranje ove laboratorije je i ispunjavanje zadataka BiH na putu ka EU,“ dodao je Džemić, a kako kaže: „Osnivanjem ove laboratorije, unapređuje se cijeli sistem zaštite okoliša, proizvođača, uvoznika i krajnjih korisnika na području BiH i omogućava se unaprijeđenje zakonskog okvira u ovoj oblasti.“

Gašper Jež, iz agencije CMSR, istakao je saradnju dvije zemlje i pomoć koju već dugi niz godina Slovenija pruža BiH kroz različite projekte, a fokus je na području privrede i životne sredine. U saradnji sa Institutom za mjeriteljstvo BiH do sada su opremili tri laboratorije, među kojima je i donacija za ovu u vrijednosti od 900.000 eura.

„Ova laboratorija će uvesti reda na tržište BiH kada su u pitanju nafta i naftni derivati, ali za to je neophodno i obezbjeđenje zakonske podloge, kao i inspekcijskih organa koji će uspostaviti red na tržištu BiH po EU standardima,“ istakao je Jež.

Istakao je da CMSR već ima planirane projekte koje će realizirati u BiH u narednoj godini. Riječ je o donaciji od 800.000 eura za sortirnicu otpada u Donjem Vakufu;  600.000 eura za opremenje 4 bolnice u BiH sa LED svjetlima, i 200.000 eura za opremanje laboratorije za ispitivanje LED rasvjete u saradnji sa Institutom za mjeriteljstvo u BiH. Za prvi projekat su sredstva obezbijeđena u Budžetu Vlade Republike Slovenije za 2016. godinu, a nadaju se da će ostala dva finansirati iz Budžeta za 2017.

Državna sekretarka Eva Štravs Podlogar govoreći o važnosti saradnje dvije zemlje na ovako značajnim projektima naglasila je da se ovdje ne radi samo o finansijskim sredstvima i donacijama, nego je važan i prenos znanja i iskustva slovenačkih eksperata i preduzeća iz ove prijateljske zemlje.

„Dobra saradnja dvije zemlje je važna za razvoj zajedničkih projekata u budućnosti jer imamo kompatibilne privrede. U 2015. slovenačke investicije u BiH bile su 460 miliona eura, i veće su za 5% nego godinu ranije. Dok su investicije iz BiH u Sloveniju takođe porasle i iznosile su 32 miliona eura u 2015. i veće su za 23% nego u 2014. godini,“ dodala je Štravs Podlogar.

O važnosti nove laboratorije govorio je i Mato Franjičević, te istakao da su ovo koraci ka uvođenju reda na tržištu nafte i naftnih derivata. Ali i da je ovo iskorak ka zaštiti okoliša i smanjenju zagađenje zraka.

Bernard Jovanović, direktor Herkona zahvalio se institucijama Republike Slovenije na izuzetno vrijednoj donaciji kao i Institutu za mjeriteljstvo BiH koji su prepoznali pouzdanog partnera sa kojim su realizovali ovaj projekat ukupne vrijednosti od 1,1 milion eura. Istakao je da je osnovni cilj ispitivanja kvalitete goriva usporedba sa kvalitetom goriva propisanim europskim normana.

„Svima je u interesu da goriva koja upotrebljavamo budu podvrgnuta permanentnoj nepristranoj kontroli, kako bi kupci bili sigurni da kupuju kvaliteno gorivo, a proizvođači dobavljači dodatno motivirani da takvo gorivo isporučuju. Donirana oprema za ispitivanje oktanskog broja u benzinima i cetanskog broja u dizelskom gorivu spada među najskuplje i najkompleksniju opremu u segmentu kontrole goriva. Ova vrijedna donacija nas svrstava uz bok evropskim i svjetskim laboratorijama, a za BiH predstavlja značajno povećanje razine zaštite potrošača i korak naprijed u procesu prilagodbe EU direktivama. Slijedi posao na obuci osoblja i akreditaciji novih metoda,“ rekao je Jovanović te obećao da će taj dio obaviti u najkraćem mogućem roku.

Back To Top