skip to Main Content

 

IDDEEA TREBA RIJEŠITI ISPORUKU PASOŠKIH KNJIŽICA U SKLADU S VAŽEĆIM  ZAKONIMA

Vijeće ministara BiH očekuje od Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) da hitno poduzme aktivnosti radi prevazilaženja trenutnog stanja u pogledu osiguravanja pasoških knjižica za građane Bosne i Hercegovine u skladu s važećim zakonskim rješenjima, o čemu će informirati Vijeće ministara BiH.

Istovremeno, IDDEEA će hitno pokrenuti proceduru postupka javne nabavke pasoških knjižica, uz napomenu da je neophodno angažirati posebne stručne osobe iz oblasti javnih nabavki i pridržavati se uvaženih navoda iz Rješenja Ureda za razmatranje žalbi.

Zadužena je IDDEEA da pravovremeno informira Vijeće ministara BiH o stanju implementacije postupka javne nabavke  za izbor dobavljača pasoških knjižica.

Vijeće ministara BiH donijelo je ove zaključke nakon što je upoznato s Informacijom IDDEEA-e u kojoj su nabrojani uzroci problema u snabdijevanju pasoškim knjižicama nakon 21. marta ove godine, kada ističe ugovor sa sadašnjim dobavljačem firmom “Muehlbauer“.

Vijeće ministara BiH informirano je da je Ured za razmatranje žalbi u dva navrata zaustavio postupak nabavke putnih isprava te da postojeći propisi ne dozvoljavaju stvaranje zaliha pasoških knjižica.

Prema Informaciji IDDEEA-e, Pravilnik o izmjenama Pravilnika o obliku, sadržaju i minimalnim zaštitnim elementima pasoša, diplomatskog i službenog pasoša, stupit će na snagu 18. januara ove godine, čime se otklanjaju primjedbe iz Rješenja Ureda za razmatranje žalbi i omogućava konkurentnost u ovom postupku.

 

BiH I SRBIJA PROVODE KONVENCIJU O POLICIJSKOJ SARADNJI U JE

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog protokola između Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije o provođenju članova  13 – 15 Konvencije o policijskoj saradnji u Jugoistočnoj Evropi, što će doprinijeti boljoj stabilnosti i sigurnosti u okruženju.

Ovim protokolom bliže se uređuje način provođenja hitne potjere preko zajedničke kopnene granice BiH i Srbije, prekogranične prismotre i kontrolirane isporuke na teritoriji  potpisnica.

Ministarstvo sigurnosti dostavit će Prijedlog porotokola Predsjedništvu BiH s ugrađenim korekcijama sa sjednice u daljnju proceduru odobravanja, a za bh. potpisnika  je predložen ministar sigurnosti.

 

BiH I SAD UNAPREĐUJU PROCEDURE ZA RAZMJENU PODATAKA O TERORIZMU

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Sjedinjenih Američkih Država o razmjeni podataka u vezi sa sigurnosnim provjerama o terorizmu, kojim se dodatno unapređuju zajednička nastojanja u sprečavanju i rješavanju međunarodnog terorizma.

Na ovaj način se unapređuje razmjena sigurnosnih provjera između Vijeća ministara BiH i Vlade Sjedinjenih Američkih Država u cilju jačanja efikasne borbe protiv terorizma. Kontakt tačka za saradnju u BiH bit će Sektor za međunarodnu saradnju u Ministarstvu sigurnosti BiH.

Ministarstvo sigurnosti dostavit će Prijedlog sporazuma s osnovama za njegovo zaključivanje Predsjedništvu BiH, a za bh. potpisnika predložen je ministar sigurnosti.

 

BiH PRISTUPA AMANDMANIMA NA RIMSKI STATUT

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog osnova za pristupanje Bosne i Hercegovine amandmanima na Rimski statut Međunarodnog krivičnog suda, kojim BiH potvrđuje opredijeljenost za unapređenje zajedničke krivične politike među članicama Vijeća Evrope.   

Riječ je o dva amandmana koji su usvojeni rezolucijama 5. i 6. u junu 2010. godine na konferenciji u Kampali, a kojima se osigurava najšira zaštita pojedinaca od najtežih krivičnih djela.

Amandmane su do oktobra 2016. godine ratificirale 32 države članice Rimskog statuta.

Ministarstvo pravde dostavit će Prijedlog osnova Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika predložen je šef Misije Bosne i Hercegovine pri UN-u.

 

NACRT POLITIKE RAZVOJA INFORMACIONOG DRUŠTVA BiH DO 2020. NA MIŠLJENJE ENTITETIMA

Vijeće ministara BiH usvojilo je Nacrt politike razvoja informacionog društva Bosne i Hercegovine za period 2016. – 2020. godine, koji će biti dostavljen enitetskim i nadležnim   organima Brčko Distrikta BiH na mišljenje.

Vijeće ministara BiH po dobijanju ovih mišljenja u razumnom roku razmotrit će prijedlog politike radi konačnog usvajanja.

 

IZDAVANJE VIZA I NA GP „DOLJANI“

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva sigurnosti, donijelo je Odluku o dopuni Odluke o određivanju međunarodnih graničnih prijelaza u Bosni i Hercegovini na kojima se mogu izdavati vize.

Donošenjem Odluke, Međunarodni granični prijelaz „Doljani” uvrštava se među granične prijelaze na kojima se mogu izdavati vize.

Ubuduće će se vize izdavati na 16 međunarodnih graničnih prijelaza, što uključuje sve međunarodne aerodrome u BiH, kao i većinu najfrekventnijih kopnenih graničnih prijelaza sa susjednim zemljama.     

Bosna i Hercegovina je donošenjem odgovarajućih propisa i određivanjem međunarodnih graničnih prijelaza na kojima se mogu izdavati vize, te puštanjem u rad aplikacije za elektronsko izdavanje viza koja je u funkciji od početka 2005. godine, značajno smanjila broj izdatih viza na granici, što je u skladu s preporukama Evropske komisije. Na ovaj način su stvoreni i uvjeti za efikasniju kontrolu prelaska državne granice.

 

VRHBOSANSKA NADBISKUPIJA DOBILA „FORD FOCUS“ U KOJEM SE VOZIO PAPA FRANJO

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva sigurnosti, donijelo je Odluku o prijenosu vlasništva nad osnovnim sredstvom, kojom Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH prenosi vlasništvo nad motornim vozilom „Ford Focus“ na Vrhbosanski nadbiskupski ordinarijat.

Riječ je o putničkom vozilu  u kojem se vozio Papa Franjo prilikom posjete Sarajevu, a s obzirom na to da je proizvedeno 2005. godine, njegova vrijednost za Nadbiskupiju nije materijalna,  već isključivo duhovna.

 

JAČANJE KAPACITETA ZA SPAŠAVANJE STANOVNIŠTVA U  POPLAVAMA

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva sigurnosti o provedbi donacije opreme za spašavanje na vodi po projektu formiranja, opremanja i obučavanja Zajedničke regionalne jedinice za odgovor u katastrofama u slučaju poplava putem inicijative za prevenciju i pripravnost za katastrofe Jugoistočne Evrope.

Ministarstvo sigurnosti će u saradnji s nadležnim organima civilne zaštite Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske osigurati adekvatno korištenje i održavanje opreme, kao i učešće timova u planiranim obukama u okviru projekta.

Preporučeno je entitetskim vladama da, putem nadležnih organa za civilnu zaštitu, intenziviraju aktivnosti na formiranju specijaliziranih snaga civilne zaštite i njihovom uključenju u mješovitu specijaliziranu jedinicu za zaštitu i spašavanje na nivou Bosne i Hercegovine u skladu s Okvirnim zakonom o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih ili drugih nesreća u BiH.

Nakon što je BiH u prošloj godini dobila opremu za dva tima za spašavanje, vrijednu 61.397,41 KM, u 2017. godini planirane su obuke i treninzi ovih timova koje čine po 9 pripadnika za spašavanje na vodi Republičke uprave civilne zaštite  i Federalne uprave civilne zaštite. Nakon završetka obuka planirana je i zajednička terenska vježba, čime će ovaj projekt biti završen.

 

NASTAVITI RAZVOJ TRŽIŠTA KOMUNIKACIJA

Vijeće ministara BiH primilo je k znanju Informaciju Ministarstva komunikacija i prometa o stanju u oblasti komunikacija s prijedlogom mjera koje su usmjerene na daljnji razvoj tržišta komunikacija.

Ministarstvo komunikacija i prometa BiH i Regulatorna agencija za komunikacije BiH intenzivirat će daljnje zajedničke aktivnosti na utvrđivanju prijedloga razvojnih i drugih strategija i aktivnosti u oblasti zakonske i regulatorne koordinacije u ovoj oblasti.

Riječ je o završnim aktivnostima na pripremi Prijedloga politike sektora telekomunikacija u Bosni i Hercegovini za period 2017. – 2021. godine, aktivnostima na pripremi Prijedloga strategije Širokopojasnog pristupa u Bosni i Hercegovini i drugih strateških i planskih dokumenata iz oblasti komunikacija.

 

USPOSTAVITI EFIKASAN SISTEM ZA PROCJENU UTJECAJA PROPISA

Vijeće ministara BiH usvojilo je izmjene i dopuna Jedinstvenih pravila za izradu pravnih propisa u institucijama Bosne i Hercegovine, koji će Ministarstvo pravde nakon tehničke popravke teksta dostaviti Parlamentarnoj skupštini BiH u daljnju proceduru.

Ove izmjene i dopune prati Metodologija procjene utjecaja prilikom izrade propisa, kojom se stvaraju uvjeti za izradu i donošenje kvalitetnijih propisa zasnovanih na raspoloživim činjenicama i dokazima, tako da se  propisi provode uz najniže moguće troškove i ne stvaraju prepreke poslovnom okruženju, građanima i društvu.

Uz izmjene i dopune Pravila sačinjena je Analiza o uspostavljanju sistema procjene utjecaja prilikom izrade politika/propisa u institucijama BiH.

Na ovaj način bit će uspostavljen efikasan sistem za procjenu utjecaja politika/propisa na nivou BiH koji slijedi postupak i praksu procjene kod izrade javnih politika Evropske unije i njenih zemalja  članica.

 

VMBiH DONIO DVA PRAVILNIKA U SKLADU SA ZAKONOM O ELEKTRONSKOM POTPISU

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva komunikacija i prometa, donijelo je Pravilnik o bližim uvjetima za izdavanje kvalificiranih potvrda i Pravilnik o evidenciji povjerilaca u cilju omogućavanja pune primjene Zakona o elektronskom potpisu.   

Pravilnicima se, između ostalog, propisuju bliži uvjeti za izdavanje kvalificiranih potvrda i uvjeti koje ovjerilac mora ispunjavati za njihovo izdavanje u smislu primjene međunarodnih standarda te pouzdanog obavljanja ovih usluga, kao i sadržaj i način vođenja evidencije ovjerilaca koji obavljaju usluge izdavanja kvalificiranih potvrda.

Donošenje ovih pravilnika omogućit će početak rada Ureda za nadzor i akreditaciju pri Ministarstvu komunikacija i prometa BiH.

 

RADNA GRUPA ZA PROCJENU RIZIKA OD PRANJA NOVCA I FINANSIRANJA TERORIZMA

Vijeće ministara BiH dalo je saglasnost na Rješenje Ministarstva sigurnosti o imenovanju članova Radne grupe i podgrupa za izradu procjene rizika od pranja novca i finansiranja terorizma u Bosni i Hercegovini.

Radna grupa će sačiniti i Vijeću ministara BiH do 15. aprila 2017. godine dostaviti Procjenu rizika od pranja novca i finansiranja terorizma u BiH, a do 10. oktobra 2017. godine Akcioni plan za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma u Bosni i Hercegovini za period 2018. – 2022. godina.

Back To Top