skip to Main Content

Porezna opterećenja trebaju poticati rast kompanija, tako da radnici imaju veća primanja, a kompanije veće troškove. Na taj način će stanovništvo imati bolju kupovnu moć, a čitava ekonomija postaće konkurentnija. Ovo je jedan od zaključaka izlaganja Branimira Muidže, predsjednika Upravnog odbora Vijeća stranih investitora u BiH  i direktora Tvornice cementa Kakanj, na današnjoj prezentaciji šestog izdanja Bijele knjige, u Sarajevu.

Primarni cilj Vijeća stranih investitora jeste poboljšati poslovni ambijent u našoj zemlji. Kompanije članice imaju jedinstvene stavove po tom pitanju. Naime one su ukupono u prteklom periodu direktno investirale preko 9 milijardi KM i zapošljavaju više od 13.000 građana u BiH. Postojeći strani ulagači najbolji su ambasadori BiH u svijetu. Upravo oni sa svojim pozitivnim primjerima poslovanja trebaju biti „magnet“ za ostale investitore.

U Vijeću stranih investitora, kako kaže Muidža, 19% članica kaže da je poslovna klima u BiH  umjereno zadovoljavajuća, 71% članica smatra da je poslovni ambijent u BiH vrlo nepredvidiv. Za bolji poslovni ambijent prioriteti su: vladavina prava, reforma obrazovanja, pravna reforma, potcaji za investicije i zapošljavanje i bolji porezni ssistem.

„Trebamo graditi optimizam na činjenici da 70% naših članica planira reinvestirati svoju dobit u BiH u naredne dvije godine, a 80% planira novo zapošljavanje,“ kaže Muidža.

Tokovi drektnih stranih ulaganja su u padu trenutno su ispod 2% GDP, a u Srbiji se kreću od 5,3%, uporedio je. GDP nam je jedan od najnižih u Evropi od oko 4.000 eura godišnje po glavi stanovnika. Najkritičnije stojimo sa pokazateljima osnivanja kompanija, porezne politike, ishodovanju građevinskih dozvola gdje je potrebno 15 procedura i 180 dana, kaže Muidža.

Pozitivno je da nijedan ozbiljan investitor kako domaći tako i strani nije izgubio svoj kapital u BiH, dodaje on. BiH je puna potencijala i prilika koje treba iskoristiti. U Vijeću stranih investitora procjenili su da je za BiH ključno 7 oblasti koje su obradili u Bijeloj knjizi za 2015/2016. godinu.

U ovom novom izdanju nude na jednom mjestu konkretna zakonska rješenja, preporuke, sugerišu kako otkloniti te prepreke u poslovanju.

Muidža ističe da se Reformska agenda onakva kakva je planirana u velikoj mjeri podudara se preporukama iz Bijele knjige. Kako kaže na ovom izdanju Bijele knjige radilo je 60 stručnjaka iz  kompanija članica VSI i očekuje se da ove preporuke uđu u parlamentarne procedure i budu realizirane.

Reforma treba da se fokusra na proširivanju porezne baze, smanjenje sive ekonomije i poreznog opterećenja na rad i investicije. Trenutno Reformska agenda ne podstiče smanjenje poreza u relanom sektoru, a ukinuli su se određeni poticaji za reinvestiranje i dobiti za poticanje izvoza.

„Očekujemo da će se vlasti okrenuti na izvorne smjernice u Reformskoj agendi, a to je da se smanje opterećenja na rad i investicije,“ istakao je više puta Nranimir Muidža, te naglasio da je država jaka koliko i njena privreda. „Da bi bili uspješni treba realizirati ključne preporuke koje smo mi sublimirali u izdanju Bijele knjige,“ zaključio je.

Back To Top