skip to Main Content

Mladi bosanskohercegovački inženjeri imaju priliku za dokvalifikacijom iz modernih softverskih aplikacija kroz program javno-privatnog partnerstva DeveloPPP.de, a kojeg provode njemački GIZ u ime njemačke vlade i švedska kompanija BerDiz Consulting AB u partnerstvu s Mašinskim fakultetom Univerziteta Džemal Bijedić u Mostaru i Fakulteta za strojarstvo i računarstvo Sveučilišta u Mostaru.

Ansys i Pipestres predstavljaju vodeće svjetske programe iz oblasti proračuna mašinskih dijelova i konstrukcija, a u BiH su vrlo malo ili nikako u upotrebi. BerDizConsulting AB će svoje iskustvo i znanje iz navedenih softverskih aplikacija prenijeti na asistente partnerskih fakulteta kao i na odabrane studente. Kako bi se kursevi mogli održavati u okviru redovne nastave, a i edukacija nesmetano odvijati, nabavljeni su računari, kao i softverske licence koje će nakon projekta preći u vlasništvo fakulteta.

Kroz projekat je predviđena i praksa za studente u lokalnim firmama s ciljem primjene stečenih znanja. Na taj način bi se trebalo doprinijeti podizanju kvalitete usluga u firmama u kojima studenti obavljaju praksu. Dekani parterskih fakulteta Safet Isić i Željko Stojkić očekuju da će firme prepoznati prednosti koje nudi upotreba ovih softvera, te da će studenti doći lakše do zaposlenja. Nakon nekoliko ciklusa obuke biće kreiran kvalitetan registar mašinskih inženjera koji vladaju modernim softverima, a koji može biti osnova za razvoj mašinske industrije u regiji.

BerDiz Consulting AB će kroz ovaj projekat etablirati kontakt s fakultetima, studentima i lokalnim firmama, što će biti od velike koristi u budućnosti za sve uključene. „Kroz obuke ćemo prepoznati studente koji svojim znanjima i zalaganjem odgovaraju profilu firme te ih eventualno zaposliti u svojoj sestrinskoj firmi u BiH“, kazao je vlasnik i direktor BerDiz Consulting AB, Samir Dizdar.

„Kroz ovaj program privatno-javnog partnerstva pozitivno utičemo na modernizaciju nastave na fakultetima i dajemo novu kvalifikaciju studentima u nadi da će ih domaća, ali i strana privreda prepoznati kao takve. Osim toga, u saradnji s Gospodarskom/Privrednom komorom Grada Mostara ćemo raditi na promociji značaja i koristima projekta, te stvaranju svijesti o upotrebi modernih softverskih rješenja za razvoj privrede“, izjavio je Rodney Reviere, rukovoditelj GIZ projekta Podrška obrazovanju odraslih.

Provedba ovog trogodišnjeg projekta krenula je početkom 2016. godine

Back To Top