skip to Main Content

U Neumu je krajem septembra ove godine u organizaciji firme CETEOR Sarajevo održano šesto Savjetovanje o energetici u BiH o temi: energijska efikasnost i obnovljivi izvori energije u praksi, put ka energetikom zaokretu. Savjetovanju je prisustvovalo preko 160 učesnika iz BiH i regiona. Vodeći partneri ovog događaja su bili GIZ i UNDP BiH, a vodeći sponzori IPSA Institut i Xella BH – Ytong.

Cilj Savjetovanja je bio i da domaći stručnjaci čuju iskustva iz drugih zemalja iz regije i Njemačke, te iskustva nositelja međunarodnih projekata koji su trenutno aktuelni i prisutni i u BiH.

Savjetovanje je okupilo na jednom mjestu stručnjake i nositelje projekata iz oblasti energijske efikasnosti i obnovljivih izvora energije i kako bi se razmijenile informacije vezano za aktualne i nadolazeće projekte.

U okviru VI Savjetovanja održano je šest panel diskusija, predvođenih eminentnim domaćim i stranim stručnjacima koji su razgovarali o svim bitnim elementima koje Bosna i Hercegovina mora poduzeti u cilju održivog energetskog zaokreta.

Voditelj projekta Vedad Suljić je na otvaranju istakao da se energetski zaokret odnosi na promjenu načina razmišljanja, načina planiranja i donošenja odluka, načina finansiranja i načina privređivanja.

Azrudin Husika, profesor na Mašinskom fakultetu u Sarajevu i vanjski suradnik CETEOR-a, smatra da o energetskom zaokretu možemo dosta naučiti iz iskustva Njemačke. Navodi da to ne znači samo zaokret samo u tehnologiji nego i u svakom drugom sektoru života, od načina na koji se vozimo do načina na koji živimo.

Dr. Sebastian Bolay iz Njemačke industrijske privredne komore je naveo da prihvatanje energetskog zaokreta treba početi od građana, ali moraju slijediti Vlast, privreda i akademija.

Kroz sve panele se nastojalo primjerima iz prakse pokazati i dokazati da je u određenim dijelovima BiH energetski zaokret već započeo, ali za sistemsko rješenje zaokret mora biti politika sa državnog nivoa.

Back To Top